Rekordní podvod na DPH připravil státní kasu o 4,5 miliardy

Celý jeden rok trvala kontrola, při které specializovaný finanční úřad zkoumal obchodování dvou společností, u nichž nakonec odhalil podvod na dani z přidané hodnoty (DPH) za skoro 4,5 miliardy korun. Jde tak o největší vyřešený případ v české historii. Krácení daní mají podle úřadu v tomto případě na svědomí firmy, které obchodují se zlatem, stříbrem a platinou. Finanční správa podala kvůli podvodu trestní oznámení.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Petr Švancara

„Podvod byl realizován velmi sofistikovaným způsobem - daňové subjekty zneužily ustanovení zákona o dani z přidané hodnoty a počínaly si při své činnosti tak, aby nevzbudily pochybnosti správce daně a mohly dlouhodobě čerpat nadměrné odpočty. Firmy mezi sebou vytvořily velmi propracovaný a proměnlivý řetězec,“ uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. Názvy firem ale odmítla uvést.

Firmy daň neodváděly při řetězových obchodech s drahými kovy, jako jsou zlato, stříbro a platina. Transakce se uskutečňovaly zejména v České republice, dále pak v Německu, Saúdské Arábii, Turecku a na Slovensku.

Video Janeček: Stát 4,5 miliardy nedostane
video

Janeček: Stát 4,5 miliardy nedostane

Úředníci zkontrolovali celkem 120 firem, které se do obchodování zapojily. To jim zabralo několik měsíců.  Prověřované společnosti měly podle mluvčí jen velmi omezené vlastní finanční zdroje a prostředky potřebné na jejich provoz tvořily právě především nadměrné odpočty DPH. „Pozitivním výsledkem provedených kontrol nebylo jen samotné doměření daně, ale především znemožnění dalšího neoprávněného čerpání nadměrných odpočtů DPH,“ podotkla Petlachová.

„Stát 4,5 miliardy bohužel nedostane, protože ten únik je v podstatě na bílých koních...Zachráněno bylo 160 milionů. Současně subjekty žádaly vratku zhruba čtvrt miliardy, kterou nedostanou.“

Martin Janeček

ředitel Generálního finančního ředitelství

Finanční správa kontrolovala zdaňovací období od ledna 2011 do loňského března. Částku, o kterou byla daň zkrácena, úřady doměřily k zaplacení. Při takzvaných karuselových podvodech se zboží opakovaně přeprodává, čímž se zvyšuje DPH. Firma, která by daň měla zaplatit, ji neodvede a další firma v řetězci si nárokuje odpočet daně od státu. „Stát tak vydává, ale nedostává,“ shrnula Petlachová s upozorněním, že jde o zjednodušený popis karuselového podvodu.

Nejvíce se podvádí s pohonnými hmotami a barevnými kovy

Právě úniky na DPH jsou nejčastějšími prohřešky podniků, ročně jich daňová správa odhalí stovky. Nejrizikovějšími komoditami jsou pak pohonné hmoty a právě barevné kovy.

„Z pohledu státního rozpočtu mají 4,5 miliardy dodatečně vybrané DPH určitě pozitivní dopad. Na druhou stranu, když to dáme do kontextu celkové nevybrané DPH, která podle Evropské unie byla v roce 2012 v České republice 3,2 milionu eur, tak ta relace je tam jiná. Dá se určitě říct, že stát se snaží víc než v minulosti podvody odhadovat. A to zejména tím, že se zaměřuje na ty rizikové komodity,“ dodává daňový expert společnosti PwC Martin Diviš.