Slavkovská porcelánka Haas & Czjzek míří do insolvence

Horní Slavkov (Sokolovsko) - Krajský soud v Plzni zahájil insolvenční řízení s firmou Haas & Czjzek - První porcelánová manufaktura v Čechách, která koncem ledna zastavila výrobu a propustila přibližně stovku zaměstnanců. Návrh na insolvenční řízení podal k soudu jeden ze zaměstnanců, jimž nebyly vyplaceny mzdy za leden a ani tříměsíční odstupné.

Žádost o zahájení insolvenčního řízení zdůvodnil navrhovatel tím, že mzdy nedostala i řada dalších zaměstnanců, jejichž jména v podané žádosti rovněž figurují. Právě vyhlášení řízení o úpadku je patrně jediným způsobem, jak mají lidé alespoň určitou naději peníze získat. Část z propuštěných skončila v evidenci úřadů práce, některým se podařilo sehnat práci u firmy vyrábějící pro automobilový průmysl.

Mluvčí sokolovského úřadu práce Jaroslav Januš dnes řekl, že první krok, aby mohli lidé žádat o uspokojení mzdových nároků, bylo právě podání návrhu na insolvenční řízení. Úřad práce je připravený bývalým zaměstnancům z hornoslavkovské porcelánky pomoci s vyplňováním příslušných žádostí.

Žadatelé musí předložit mimo jiné potvrzení o výši dlužných mezd, občanský průkaz a průkaz zdravotního pojištění.

O uzavření porcelánky rozhodl počátkem roku její jediný vlastník, ruský podnikatel Ruslan Sajfulin, který sám odebíral až 40 procent roční produkce. Loni v únoru však ruská vláda zvýšila clo na dovoz porcelánu z Česka a tamní trh odebíral čím dál méně zboží. Proto majitel už nechtěl ve ztrátové výrobě pokračovat. Podle ředitele firmy Zdeňka Uhlíře je majitel ochoten případně jednat o prodeji porcelánky.

Historie slavkovské porcelánky sahá do roku 1792, kdy tam první manufakturu v českých zemích založil Johann Georg Paulus. Továrna získala privilegium k výrobě bílého střepu v roce 1812. Haas & Czjzek patřil v poslední čtvrtině 19. století a v meziválečném Československu k největším výrobcům porcelánu. V poslední době porcelánka opustila ruční malbu a orientovala se především na střední kategorie zákazníků.