GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě dvakrát střelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení chaty.

„Po příjezdu na místo policisté spatřili muže, který přicházel k chatě a jevil známky ovlivnění alkoholem. Jeden z policistů použil služební zbraň jako donucovací prostředek, mířil jí na muže a vyzýval jej, aby si lehl, muž však nereagoval a směřoval k policistovi. Ten následně na muže vystřelil, a i když jej zasáhl a případný útok od něho již nehrozil, střelil jej ještě dvakrát,“ uvedla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Policista dosud zůstává ve službě

Policista je stíhán pro zabití a zneužití pravomoci úřední osoby. Zatím není postaven mimo službu, hrozí mu až desetileté vězení. Dokumenty k případu ve středu obdržel od inspekce i ředitel jihočeské policie Luděk Procházka.

„Teprve po prostudování všech materiálů bude v dalších dnech personálně rozhodovat. Musí být dodržen postup podle zákona o služebním poměru. O vině či nevině policisty musí nakonec stejně rozhodnout soud,“ řekl  jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.