Soud v Liberci zmírnil Berouskovi podmínku v kauze nelegálního zabíjení tygrů

Odvolací krajský soud v Liberci zmírnil trest Ludvíku Berouskovi v kauze nelegálního zabíjení tygrů a obchodu s částmi jejich těl. Potrestal ho 18 měsíci se zkušební dobou na tři roky a zrušil peněžitý trest. Původně mu byla uložena dvouletá podmínka se čtyřletým odkladem a povinnost zaplatit 338 tisíc korun. Jde o souhrnný trest, neboť u jiného soudu byl Berousek potrestán zabavením nekolkovaných cigaret, které se u něj našly.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/PA Autor: Ben Birchall

V kauze se posuzovaly tři úhyny tygrů z chovu Berouska, provozovatele zooparků u Prahy a Doks na Českolipsku. Spolu s ním byli obžalováni další dva muži. Trest pro preparátora Miloše Hrozínka odvolací soud v úterý potvrdil. Za neoprávněné nakládání s chráněnými zvířaty mu byl uložen trest tři roky vězení.

Potrestán byl i odběratel produktů z tygřích těl, Vietnamec Xuan Vu Le. Českolipský soud mu už před třemi lety uložil dvouletou podmínkou s čtyřletým odkladem. V jeho případě bylo rozhodnutí soudu pravomocné, neodvolal se. Preparátor i Berousek vinu odmítali a požadovali zrušení trestu, který jim uložil okresní soud. Proti úternímu rozhodnutí, které je pravomocné, mohou podat jako mimořádný opravný prostředek dovolání.

V případu šlo o tři úhyny tygrů z Berouskova chovu v roce 2018. Podle pitvy jeden uhynul dokonce na následky střelného poranění. Jeden projektil nalezl veterinář v krční páteři a druhý pod lopatkou. Berouskův obhájce Petr Šťastný v úterý u soudu uvedl, že Berousek měl právo zvíře zastřelit. Samec byl agresivní, zabil předtím jiné samice a nebezpečný byl i pro ošetřovatele.

Stejně tak obhájce mínil, že Berousek měl právo nakládat i s jeho tělem a chybějící dokumenty by potřeboval jen v případě, pokud by ho chtěl zpeněžit. Soudce Lukáš Korpas při zdůvodnění uvedl, že námitky obhajoby neshledal senát jako odůvodněné. Z odposlechů podle soudce vyplynulo, že Berousek věděl, jak by se mělo správně s uhynulými chráněnými zvířaty nakládat.

Berousek mrtvé tygry předával preparátorovi, od něhož části tygřích těl odebíral Xuan Vu Le. Podle policie preparátor tygří těla zpracovával spolu s Vietnamcem na masox nebo tygří víno, které jsou ve vietnamské komunitě žádané. Xuan Vu Le je prodával i v pražské tržnici Sapa. Obžaloba se opírala o nalezené části tygřích těl, sledování obžalovaných i odposlechy.