Kopytníkům v milovické rezervaci už nestačí prostory. Ochránci přírody shánějí milion a půl na rozšíření areálu

Koním a zubrům v milovické rezervaci na Nymbursku už nestačí prostory. Podle odborníků je třeba rezervaci rozšířit do finální podoby, která umožní, aby v ní vznikl stabilně a samostatně fungující ekosystém. Ochránci přírody se nyní snaží sehnat 1,5 milionu korun na potřebné oplocení. Řekl to ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

Dříve se v místech milovického areálu proháněli sovětští vojáci v tancích, teď už pátým rokem patří velkým kopytníkům. Dvě pastviny nedaleko Benátek nad Jizerou vytvořily domov pro dvě stáda divokých koní, zubry a zpětně šlechtěné pratury.

Nyní je podle odborníků nutné areál rozšířit. Ochránci přírody by si představovali území, se kterým se počítalo již od vzniku rezervace, a projekt byl i podle toho nastaven. Další rozšíření už podle nich potřebná nebudou.

Rozšíření areálu vyjde na dva miliony 

Nové oplocení a další náklady na rozvoj milovické rezervace by měly vyjít na dva miliony korun, přičemž půl milionu se organizaci Česká krajina, která projekt plánuje, už podařilo vybrat ve veřejné sbírce. Pozemky už dříve zapůjčil Středočeský kraj.

„Teď řešíme skutečně jen to nejnutnější. Tak, aby zvířata získala co nejdříve přístup k novým pastvinám,“ říká Dalibor Dostál z ochranářské společnosti. 

V rezervaci žijí čtyři desítky koní a zhruba dvě desítky zubrů. „Je přitom zásadní dosáhnout dostatečné rozlohy a kompaktního tvaru, aby krajina uvnitř pastviny fungovala soběstačně a mohly v ní existovat i druhy vyžadující velký prostor,“ doplnil Miloslav Jirků z biologického centra Akademie věd České republiky.

Rezervace je podle ochránců přírody prvním místem na světě, kde spolu žijí všechny tři druhy původních velkých evropských kopytníků. Jejich pastva v rezervaci vytvořila podmínky pro výskyt řady ohrožených druhů rostlin i motýlů.