Povinnost mít občanský průkaz bude zřejmě platit už pro děti od šesti let. O změně chystané ministerstvem vnitra informoval deník Právo. Protože se chystá rušení rodného čísla jako hlavního identifikačního údaje občanů, má tuto funkci převzít právě číslo elektronicky čitelné občanky, píše deník.
Právo: Povinné občanky už od školního věku. Ministr Hamáček chystá změnu
„Změna se musí udělat zákonem, který připravujeme. Navrhneme v něm snížení věkové hranice, kdy bude občan muset mít občanský průkaz, na šest let,“ cituje Právo ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).
Deník informuje o tom, že návrh zákona je součástí dokumentu pro vládu. Vnitro v něm navrhuje „řešení minimalizace využívání rodného čísla při ověřování totožnosti fyzických osob“.
Občanku má přes 350 tisíc dětí
Podle vyjádření náměstka Petra Mlsny pro deník nepůjde o výraznou změnu, protože už v současnosti mohou rodiče nechat doklad svým dětem vystavit hned po narození. Občanský průkaz již vlastní 353 tisíc dětí pod patnáct let, tvrdí Mlsna.
V případě kombinace tohoto dokladu a cestovního pasu již jde o téměř 1,2 milionu dětí, což usnadní cestování rodin s dětmi po zemích Schengenu, kde občanka stačí.
„Novinkou bude, že to v případě schválení zákona budou muset udělat povinně,“ uvedl pro Právo náměstek. Občanský průkaz by podle něj děti u sebe mít nemusely, což už dvacet let není povinností ani pro dospělé. Prokázat totožnost lze jiným dokladem, nebo si ji policisté ověří v registrech.
Věk nástupu do školy i určení otcovství
Podle Mlsny může být osobní doklad dobrý i v případě, že cestují děti s rodiči, s nimiž nemají shodné příjmení. Hranici šesti let zvolilo vnitro třeba z toho důvodu, že dítě v tomto věku zahajuje školní docházku.
Už méně je známo, že je to i hranice pro možnost popření otcovství, podotýká deník. „Domníváme se, že v tomto věku by už dítě mělo mít jasno, kdo jsou jeho rodiče, a ne aby se to zjišťovalo třeba v osmnácti,“ dodává Mlsna. Průkaz má také školákům umožnit čerpání výhod v MHD.