Lidé si myslí, že na internetu mohou psát, co chtějí. Je to omyl, říká státní zástupce Lata

Řada autorů nenávistných komentářů na sociálních sítích má za to, že jejich výroky umístěné na internet jsou zcela nepostižitelné. Je to omyl a velmi snadno se mohou stát pachateli trestného činu, upozornil v Událostech, komentářích prezident Unie státních zástupců Jan Lata.

Video Události, komentáře
video

Události, kometáře: Nenávist na internetu je trestný čin, i když si to pachatel nemyslí

„Je pravdou, že spousta lidí a pachatelů tohoto druhu trestné činnosti se domnívá, že jejich výroky na internetu jsou nepostižitelné a že si mohou psát takříkajíc co chtějí. To je omyl a právě potřeba mluvit o těchto věcech může vést k tomu, že si tito lidé uvědomí, že šíření nenávisti na internetu, volání po tom, aby někdo šel do plynu a podobně, může nést svá rizika a že se tím dopouští trestné činnosti,“ prohlásil předseda Unie státních zástupců.

Policie a žalobci se podobným záležitostem věnují, pokud jim někdo oznámí, že se stal terčem takového útoku. Podobně jednají také v případech, kdy podobná událost vzbudí veřejnou pozornost, jako byly třeba nenávistné výroky pod fotografií prvňáčků ze základní školy v Teplicích.

Lata poukázal na to, že hranice ve výrocích na internetu je překročena ve chvíli, kdy jejich autor hanobí některou rasu, etnikum nebo náboženství nebo když podněcuje k nenávisti vůči těmto skupinám osob.

Lenka Bradáčová

Lenka Bradáčová

vrchní státní zástupkyně

„Mnohdy pociťujeme jistou bezmoc, když se dostáváme do stavu důkazní nouze způsobené tím, že nám právní řád neposkytuje dostatečné prostředky pro získání důkazů – a to přesto, že onen nenávistný komentář viděly stovky lidí. Agresivita v projevech se v poslední době nebývale zvyšuje, je to nebezpečný jev, kterým se my, státní zástupci, stejně jako policie musíme intenzivně zabývat a důsledně jej postihovat.“

(Lidové noviny, 30. 6. 2019)

Lenka Bradáčová

vrchní státní zástupkyně

Klára Kalibová, ředitelka organizace pro pomoc obětem z nenávisti In justitia, varuje před bagatelizací nenávistného chování na internetu. „Spousta lidí říkala, že posprejované výlohy židovských obchodů jsou jenom posprejované výlohy židovských obchodů a skončili jsme ve 20. století genocidou, která znamenala téměř vyhlazení celého jednoho lidského etnika,“ uvedla.

S internetovými projevy je to podle ní podobné. Mají dva aspekty – hromadný, tedy útok na celou skupinu lidí, a konkrétní, který v osobní sféře daného člověka může působit velké obtíže a psychické i zdravotní následky.

Policie a žalobci o krok vzadu

Klára Kalibová se setkává s různým spektrem virtuálních útoků od výhrůžek smrtí přes hrozby znásilněním, likvidací či nějakými veřejnými tribunály. „V poslední době je ve velké oblibě mezi pachateli trestné činnosti například i zneužívání osobních fotografií různých osob, případně vytváření falešných profilů těchto osob,“ dodala.

Jan Lata přiznává, že jde o nový fenomén a policie a státní zastupitelství jakožto konzervativní instituce mohou přistupovat k některým věcem s určitou mírou prodlevy. „Vůbec fenomén internetu je záležitost, kde se orgány činné v trestním řízení učí za pochodu,“ poznamenal šéf Unie státních zástupců.