Armáda podepsala zakázku na obrněnce Titus za šest miliard korun

Ministerstvo obrany podepsalo v pátek smlouvu na dodávku 62 kolových obrněných vozidel Titus za víc než šest miliard se společností Eldis Pardubice. V pondělí o tom informoval mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Vozy by měla armáda dostat v letech 2022 a 2023, kabinet zakázku schválil předloni v červenci.

Obrněný transportér Titus
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Armáda dostane 42 kolových obrněných vozidel velitelsko-štábních a spojovacích a 20 kolových obrněných vozidel pro koordinaci palebné podpory včetně logistického zabezpečení a školení. „Vozidlo Titus nahradí zastaralou techniku a budou jím vybaveny jednotky 4. brigádního úkolového uskupení,“ uvedl v tiskové zprávě náčelník generálního štábu armády Aleš Opata.

Vozidla Titus, která podle ministerstva vyjdou na 6,072 miliardy korun včetně DPH, byla vyvinuta na podvozku Tatra 6x6 a osazena bojovou nástavbou od francouzské společnosti Nexter Systems. Obrněnec se hodí jak do terénu, tak do městské zástavby. Má široké možnosti využití, například jako hlídkové nebo velitelské vozidlo či jako obrněný transportér s různou výzbrojí, ale i jako ambulance a vozidlo pro přepravu personálu.

Společnost Eldis od Nexter Systems získala výhradní licenční práva spojená s dodávkou, výrobou a servisem.

Původní dodavatel neprošel prověrkou

„Úspěšně se nám podařilo dokončit projekt, který se řešil od roku 2015. Naše armáda získává nová bojová vozidla, která budou vyráběna v České republice a výrazně přispějí k modernizaci pozemních sil,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Opata řekl, že nová obrněná technika umožní armádě přizpůsobit se podmínkám moderního bojiště. „Umožní nám posílit schopnosti velení a řízení nasazených jednotek, a to jak na území našeho státu, tak v zahraničí,“ dodal. Do poloviny července se uskuteční oficiální slavnostní výměna smluv mezi oběma stranami.

Kolegium ministerstva obrany loni v létě rozhodlo o změně dodavatele. Podle rozhodnutí vlády jím měla být společnost Tatra Export, ta ale nezískala bezpečnostní prověrku, kterou potřebovala, protože dokumentace k zástavbě komunikačních systémů a kryptografických zařízení je utajovaná. Novým dodavatelem se stala společnost Eldis. Obě firmy spadají do koncernu Czechoslovak Group (CSG).

Podle mluvčího CSG Andreje Čírtka pardubická společnost Eldis funguje v projektu jako takzvaný prime contractor, tedy finální dodavatel. Významný podíl na projektu ale bude mít i jiná pardubická společnost Retia z koncernu CSG, do jejíhož portfolia spadá i vývoj speciální elektroniky a systémů řízení a velení.

Účast státních podniků

Na dodávkách vozidel se bude podílet více firem. Kromě automobilky Tatra Trucks, na jejímž speciálně upraveném podvozku je vozidlo postaveno, a francouzské zbrojovky Nexter Systems, s níž byla vyvinuta nástavba, to budou například firmy URC Systems, Retia či Tatra Defence Vehicle.

Důležitou roli budou hrát i státní podniky, jednak VVÚ, který produkuje speciální sedačky chránící vojáky proti výbuchu pod vozidlem, a jednak VTÚ, který se bude podílet na zkoušení vozidel před jejich zavedením do armády. 

Kromě vozidel Titus by výzbroj české armády měla rozšířit i nová pásová vozidla pro pěchotu. Ministerstvo obrany chce koupit přes dvě stě kusů za více než 50 miliard korun. V březnu předalo ministerstvo vybraným firmám podmínky účasti v tendru.