Kušnarenka kvůli výzvě k ozbrojování vyloučili z muslimské obce

Ústředí muslimských obcí vypovědělo ze svého středu Leonida Kušnarenka, který jako předseda pražské muslimské obce v polovině března ve videu zveřejněném na svém facebookovém profilu nabídl členům obce pomoc s ozbrojením. Kušnarenko přestal být předsedou i členem obce. Uvedl to Deník N. Podle Ústředí muslimské obce bylo Kušnarenkovo chování nevhodné.

Odvolaný předseda pražské muslimské obce Leonid Kušnarenko
Zdroj: ČT24

Předseda ústředí Muníb Alravi deníku řekl, že o odvolání Kušnarenka rozhodlo ústředí jednohlasně a funkci šéfa pražské obce po něm zatím převezme místopředseda. „Tímto zaniká i členství pana Kušnarenka v Muslimské obci v Praze a tedy i jeho funkce ve vedení této obce,“ napsalo ústředí na své facebookové stránce. Jednání Kušnarenka ji poškozuje, dodala obec.

Kušnarenko na to reagoval tím, že se proti rozhodnutí nebude odvolávat, chce, aby se situace uklidnila.

Kušnarenko zveřejnil video krátce poté, co osmadvacetiletý Australan 15. března postřílel věřící v mešitách v novozélandském městě Christchurch. „Ve světle posledních tragických událostí informuji všechny naše členy, hlavně se jedná o muže: všichni, kteří mají zájem si udělat zbrojní průkaz, ozbrojit se kvůli ochraně majetku a zdraví, obraťte se na mě a já vám s tím pomůžu,“ uvedl Kušnarenko v půlminutovém vzkazu natočeném na pražském Václavském náměstí.

Od jeho vyjádření se následně distancovala pražská muslimská obec i Alravi. Pražská organizace muslimů na sociální síti uvedla, že jakákoliv Kušnarenkova prohlášení jsou soukromá a nereprezentují názory muslimů žijících v Česku. Kušnarenkův vzkaz odsoudil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).