Zeman navrhne na ústavního soudce Aleše Gerlocha, uvedl po schůzce šéf Senátu

Prezident Miloš Zeman navrhne na ústavního soudce prorektora Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha. Novinářům to po schůzce ústavních činitelů na Hradě řekl předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Kubera očekává, že horní komora parlamentu prezidentovu nominaci potvrdí.

„Pozitivní je, že pan prezident nám předloží návrh na ústavního soudce. Podle mého názoru ten návrh bude průchodný v Senátu. Tam žádné spekulace o nějakých obstrukcích z důvodu sporů mezi Senátem a prezidentem nejsou,“ řekl Kubera.

Předseda Senátu potvrdil, že kandidátem je Gerloch, o kterém už dříve spekulovala média. „Je to takové tajemství-netajemství. Je to pan Gerloch. Já jsem opět prosil pana prezidenta, aby přes nějaké spory se Senátem přišel představit svého kandidáta,“ řekl Kubera. Očekává schválení prezidentovy nominace. „Je to tajná volba, ale podle mého předpokladu bude zvolen,“ dodal.

Sám Gerloch řekl loni v listopadu ČRo Radiožurnálu, že mu prezident ústavní talár nabídl. „Samozřejmě se kloním k návrhu kladně, ale potřebuju si ujasnit ještě některé souvislosti osobní a pracovní,“ uvedl s tím, že by i nadále rád působil na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, kde vede katedru teorie práva a katedru ústavního práva. 

Prezident musí Senátu navrhnout nového kandidáta na ústavního soudce poté, co nynější soudce Jan Musil oznámil, že ke konci ledna odejde z funkce ze zdravotních důvodů a kvůli únavě dané věkem a cestováním mezi Brnem a Prahou. Ve čtvrtek by měl na Pražský hrad donést prezidentovi svoji rezignaci.