Zeman sní o tom, že nová Hedvábná stezka povede přes Česko až do západní Evropy

Prezident Miloš Zeman povzbuzuje firmy, aby se zapojily do čínské iniciativy takzvané nové Hedvábné stezky. Řekl to ve čtvrtek v rozhovoru s čínskou tiskovou agenturou Nová Čína, která o interview informovala v pátek. Prezident poznamenal, že sní o tom, že „nová Hedvábná stezka povede přes Českou republiku do západní Evropy“.

Nová Hedvábná stezka
Zdroj: Reuters Autor: Bobby Yip

Projektem nové Hedvábné stezky, která je známá také pod označením iniciativa Pásu a cesty (Belt and Road, BRI), se Peking snaží zlepšit vzájemný obchod a zvýšit investice s většinou zemí Asie i dalších světadílů. Propojit má Asii, Evropu a Afriku pomocí sítě železnic, přístavů a další infrastruktury. Inspirací projektu je starověká a středověká trasa, která vedla z východní Asie přes střední Asii do Středomoří.

Prezident pevně doufá, že tento projekt pomůže oživit taková průmyslová odvětví České republiky, jako jsou železnice či obchod s nemovitostmi.

Zeman ocenil rozsáhlý projekt infrastruktury nové Hedvábné stezky jako „skvělou iniciativu“ a dodal, že pro podobný projekt je třeba mít odvahu. Podle jeho slov je Čína významnou zemí jak v politickém, tak v ekonomickém smyslu. Dodal, že se Číně úspěšně podařilo zvýšit životní standard svých obyvatel a v zemi se rozrůstá střední třída.

Zeman uvítal, že roste počet čínských turistů v Česku

Zeman v rozhovoru také uvedl, že se loni zvýšil počet čínských turistů v České republice o třicet procent. „To je velmi dobré číslo,“ citovala prezidenta Nová Čína.

Zeman také zdůraznil, že jeho země podporuje politiku jedné Číny. Ta je reakcí na vztahy mezi pevninskou Čínou a ostrovním Tchaj-wanem, který Peking považuje za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.