Lidé demonstrovali kvůli kauze Čapí hnízdo a vyzývali premiéra Babiše k rezignaci

Na pražském Václavském náměstí i v řadě dalších měst v Česku se večer sešli lidé požadující demisi premiéra Andreje Babiše (ANO). Reagují tím na nové informace v kauze Čapí hnízdo, v níž je Babiš obviněn z dotačního podvodu, a na nedávná prohlášení Babišova syna. 

Demonstrace proti premiérovi Babišovi v Praze
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Lidé na Václavském náměstí drželi transparenty s nápisy jako „Nechci z ČR Rusko, Babiš ven“, „Andrej = Krim“ nebo „Uklid(n)íme vaše děti“ s fotografií lékařky Dity Protopopové, který připomíná volební transparent hnutí ANO.

K vidění byly vlajky České republiky i Evropské unie, někteří demonstranti měli píšťalky. Na začátku protestu lidé hlasitě skandovali „Demisi!“, později zněla hesla jako „Není nám to jedno!“ nebo „Máme toho dost!“

„Sešli jsme se, protože jsme už hodně naštvaní. Máme dojem, že situace v naší zemi v politické sféře je někde, kde by neměla být,“ řekla ČTK krátce před zahájením demonstrace spoluzakladatelka skupiny AUVA Veronika Ševčíková. Skupina už dříve uspořádala několik demonstrací proti Babišovi. 

Příběh připomíná béčkovou gangsterku, řekl Kalousek

Na improvizovaném pódiu s nápisem „Jedině demisi!“ vystoupilo hned několik politiků. „Chtěl bych vám poděkovat, že vám není jedno, co se v České republice děje a jaký příklad dává Andrej Babiš celému národu, jakým způsobem pohrdá spravedlivým procesem a spravedlností v České republice,“ řekl poslanec Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Demonstrace proti Andreji Babišovi na Václavském náměstí
Zdroj: ČT24

„Příběh předsedy vlády připomíná lacinou béčkovou gangsterku. Bohužel to není film, ale realita, která rozežírá stát jako rakovinu. Teď nejde o nic menšího než o principy právního státu,“ prohlásil poslanec Miroslav Kalousek z TOP 09. 

Senátor Václav Hampl (za KDU-ČSL) připomněl, že horní komora označila za nepřijatelné, aby premiér s ohledem na nová podezření zůstal ve vládě do vyšetření kauzy Čapí hnízdo, v níž je trestně stíhán kvůli dotačnímu podvodu.

Demonstrace proti Andreji Babišovi na Václavském náměstí
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

Před davy měli krátký proslov také Jiří Pospíšil (TOP 09) či Miroslava Němcová (ODS). Promluvil například také Bohumír Rada, který vedl spory s Agrofertem, Mikuláš Minář ze spolku Milion chvilek pro demokracii nebo Varhan Orchestrovič Bauer, jehož verze české hymny zazněla. O hudební program se postaral Ziggy Horváth.

Protestovalo se i v Budějovicích

Proti Babišovi protestovali lidé i v dalších městech, například na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích. Mnozí měli české vlajky nebo připnuté trikolory, drželi cedule s nápisy „Demisi!“ nebo „StB – Ondráček, Bureš“ v narážce na krycí jméno, pod nímž byl Babiš údajně veden ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti. Lidé mohli podepsat petici výzvy Milion chvilek pro demokracii, demonstrovali i proti tomu, aby do vlády vstoupily KSČM a SPD.

„Smyslem je ukázat, že občané v Českých Budějovicích mají kritický názor na dění na vládní úrovni a nové informace ohledně Čapího hnízda a Andreje Babiše a jeho syna. Není to primární důvod, že se scházíme kvůli synovi, je to zejména kvůli tomu, že pan premiér je zatížený x kauzami, tohle je jenom třešnička na dortu, která už opravdu vybízí k občanské iniciativě,“ uvedl Petr Lebeda, který je členem ČSSD. „Nechci v čele státu estébáka, který je do své kauzy schopný namočit vlastní děti,“ řekl později z pódia. 

Impulzem pro rychlé svolání protestů byla reportáž serveru Seznam Zprávy, v níž Babišův syn Andrej novinářům řekl, že byl proti své vůli odvezen na Krym. Premiér podle svého syna chtěl, aby zmizel z Česka kvůli policejnímu vyšetřování dotací pro farmu Čapí hnízdo, v níž oba čelí trestnímu stíhání. Babiš všechna obvinění popírá a kauzu označuje za kampaň, která ho má odstranit z politiky.