Běžkař srazil 14letého chlapce a ujel. V bílých stopách narůstá násilí

Horští záchranáři upozorňují na přibývající konflikty v běžeckých stopách. Často k nim dochází mezi vyznavači klasického stylu a bruslení. Aktuálně řeší policie případ z Jizerských hor, kde před týdnem lyžař ujel od zraněného chlapce, kterého sám srazil.

Video Události
video

Události: Mezi běžkaři narůstají konflikty

Jizerská magistrála, to je dlouhých dvě stě kilometrů upravených běžeckých stop. Za jediný víkend se jimi prožene až patnáct tisíc lidí. Ve dne i v noci se tu potkávají profesionálové a začátečníci, zastánci klasického stylu i bruslaři.

„Třeba jedou vedle sebe a povídají si, tak je to někdy docela ošemetné, se jim vyhnout,“ přiznala běžkařka Martina Zemanová. „Já ty bruslaře! Někteří prostě jedou a vůbec nekoukají na lidi okolo,“ postěžovala si další milovnice bílé stopy Olina Kyselová.

Základní pravidlo zní stejně jako na silnici: jezdit vpravo a ohleduplně. „Určitá hrstka lidí občas reaguje podrážděně. Inzultují se na trati, ale aby srazil dítě a odjel, tak to se nám ještě nestalo,“ vyjádřil se náčelník horské služby pro oblast Jizerských hor René Mašín.

Policie pátrá po lyžaři v kukle

Právě u takového případu zasahovali horští záchranáři minulý týden. Incident se stal za tmy, asi sto metrů od Gregorova kříže poblíž Nové louky. „Proti jel pán bruslením a pak z ničeho nic vstoupil do protisměrné stopy, kde se srazil s chlapcem,“ vylíčil událost horský záchranář Jiří Car.

„Oba se sesunuli, syn začal sténat bolestí. A on mně žádnou pomoc nenabízel, prostě odjel,“ popsal reakci agresora na běžkách otec zraněného chlapce Jiří Petr. „Chlapec i otec měli čelovky, jediný člověk, který nebyl osvětlený, byl ten, který srazil toho kluka,“ doplnil Car.

Čtrnáctiletý lyžař skončil se zlomenou rukou v nemocnici. Případ proto převzala policie. „Hledáme muže přibližně ve věku třiceti let, vysokého asi 170 centimetrů, který byl v té době oblečen v černém oblečení a na hlavě měl zelenou kuklu,“ uvedla mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová.

Obliba nočního běžeckého lyžování stále stoupá. Přitom právě v noci stopy projíždějí rolby. „Kluci v rolbách mají velký problém se vyhýbat,“ varoval člen správní rady Jizerská o.p.s. Martin Koucký. Provozovatelé magistrály proto přemýšlejí, jak noční pohyb ve stopě omezit. Oporu v zákoně ale nemají.