Vojáci dostali medaile za zahraniční mise. Učili Iráčany létat s Alkami, Afghánce s vrtulníky

Medaile Za službu v zahraničí dostalo na Vítkově osm desítek vojáků, kteří mají za sebou mise v Iráku, Afghánistánu a na Golanských výšinách. Zároveň vojáci předali šek nemocnému chlapci, na jehož léčbu se v Iráku složili.

V prostorách Národního památníku na Vítkově převažovali během vyznamenávání vojáci, kteří vyrazili do zahraničí učit. V Iráku působili v leteckém poradním týmu, který pomáhá s výcvikem tamních vojáků na bitevní letouny Alca. „Učíme je letadlo nejen ovládat po pilotní stránce, efektivně ho používat, ale učíme irácké letectvo tento letoun i správně udržovat a připravovat pro let,“ přiblížil velitel jednotky Denis Dúbravčík.

Další vojáci mají za sebou účast na misi Resolute Support v Afghánistánu. Její čeští členové jednak působí na velitelství mise, ale také cvičí piloty vrtulníků. Tři vojáci potom přijeli z pozorovatelské mise na Golanských výšinách. Pomáhali tedy dohlížet na plnění izraelsko-syrského míru. V současnosti však kvůli občanské válce v Sýrii působí pozorovatelská mise pouze na izraelském území. 

L-159 Alca
Zdroj: ČTK/PAP
Autor: Jakub Kaczmarczyk

Během slavnosti se nepředávaly jen medaile. Syn vojenského policisty, který od narození trpí vážnou chorobou, dostal šek na více než 32 tisíc korun. Ty mezi sebou vybrali vojáci z iráckého leteckého poradního týmu, aby mu pomohli s léčbou.

Medaile Za službu v zahraničí pak vojákům předali náčelník generálního štábu Josef Bečvář společně s náměstkem ministra obrany Jakubem Landovským. Podle něj se česká armáda dostává při působení v zahraničí k možnému limitu. „Z hlediska teritoriálního rozprostření jsme dosáhli jakéhosi maxima, takže bychom chtěli udržet rozumné počty, ale nějakým způsobem zracionalizovat místa operačního nasazení,“ podotkl. Dodal, že mise v Iráku, Afghánistánu a na Golanech patří k nejproblematičtějším vzhledem k neustálému nebezpečí.

Josef Bečvář poznamenal, že účast v zahraničních misích je pro vojáky v jejich kariéře „naprosto zásadní“.

Ocenění účastníků a účastnic zahraničních misí
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

Zahraniční působení by se přesto napřesrok mělo ještě rozšířit. Zákonodárci schválili vyslání českých vojáků do Pobaltí. Mise je podle vlády reakcí na „změněné bezpečnostní prostředí vyvolané agresivními kroky Ruska vůči Ukrajině“. V rámci akce budou v pobaltských zemích a také v Polsku mechanizované prapory v celkovém počtu asi 1200 vojáků v každé zemi.