Díky za vaše konání. Zaorálek ocenil za šíření věhlasu Česka Bělohlávka i Sáblíkovou

Cenu Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí dostali od ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) zesnulý dirigent Jiří Bělohlávek, rychlobruslařka Martina Sáblíková a dalších 13 osobností. Jsou mezi nimi publicisté, překladatelé, vědci a významní představitelé českých krajanských komunit. 

Dirigent Jiří Bělohlávek
Zdroj: Dvořákova Praha Autor: Petra Hajská

Cenu udílí ministerstvo zahraničí od roku 1997. Dostávají ji lidé bez ohledu na národnost, kteří se svou dlouhodobou činností nad rámec svých profesionálních povinností zasloužili o šíření dobrého jména ve světě a prohlubují zájem o Českou republiku v zahraničí. Čerství laureáti dostali diplom a křišťálový globus od akademického malíře Zdeňka Petra.

Zaorálek označil při předání letošní a příští rok za přelomovou dobu, která může být pro Česko velmi důležitá. „V přelomových dobách jednotlivci často znamenají víc než instituce, dokážou uvést do pohybu neuvěřitelné síly,“ prohlásil ministr. Vzdal hold houževnatosti a celoživotnímu dílu oceněných.

Křišťálový globus dnes dostal například honorární konzul v Edinburghu Paul Millar, který se ve Skotsku zasadil o výstavbu památníku československým parašutistům. Za propagaci českého jazyka a kultury v Indii převzala ocenění Doris Kumarová. V oblasti literatury a jazyka si cenu odnesla španělská básnířka, prozaička a překladatelka Clara Janés Nadalová, česko-německá spisovatelka Alena Wagnerová nebo německý publicista Jürgen Serke.

Za bádání v oblasti soudobých česko-rakouských vztahů byl oceněn historik Oliver Rathkolb, který dlouhodobě spolupracuje s českými institucemi a vyučoval také na Karlově univerzitě. Oceněn byl rovněž polský kněz a publicista Tomasz Dostatni, jeden z prvních polských kněží, kteří začali po sametové revoluci působit trvale v Československu.

Dalšími laureátkami jsou lékařka a honorární konzulka ČR v Kamerunu Věra Yabéko Vitáčková, předsedkyně krajanských spolků na Ukrajině Ludmila Muchinaová, předsedkyně Haifské pobočky Sdružení Čechoslováků žijících v Izraeli Miriam Kamaová a mecenáška Georgina Steinsky-Sehnoutková působící v Kanadě.

Ze Spojených států si pro ocenění přiletěl Jaroslav Kynčl, který v americkém exilu podporoval české umělce – spolupracoval například s básníkem a výtvarníkem Jiřím Kolářem. Cenu Gratias agit převzal v Černínském paláci také bývalý velvyslanec Slovinska v České republice, profesor umění Damjan Prelovšek.