Ministr Pilný v politice končí, lídrem ANO na Vysočině místo něj bude Faltýnek

Ministr financí a poslanec Ivan Pilný (ANO) zůstane ve vládě do konce jejího mandátu, poté chce v politice skončit. Odstoupil také z čela kandidátky na Vysočině, kde ho nejspíš nahradí šéf poslanců hnutí Jaroslav Faltýnek. Pilný tvrdí, že se tak rozhodl z osobních důvodů a pod tlakem nebyl. 

Ivan Pilný
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Faltýnek jako předseda zemědělského výboru sněmovny má pro Kraj Vysočina podle krajského předsedy ANO a poslance Josefa Kotta velký význam. „Až ho celostátní výbor odsouhlasí, nemám s tím problém. Způsob vedení předvolební kampaně máme připravený a ať bude lídrem kdokoli, bude od nás mít potřebný servis, nic zásadního se pro nás nemění,“ řekl Kott.

Známá jména se podle Kotta dosazují na čelná místa kandidátek nejen na Vysočině a nejen v hnutí ANO. Jsou to podle něj vždy osobnosti s přidanou hodnotou, které mohou něco přinést nejen pro daný kraj. „Nechci hodnotit, jestli mi to vyhovuje, nebo ne, je to kolektivní rozhodnutí. Musím respektovat názor většiny,“ dodal Kott.

Jaroslav Faltýnek
Zdroj: ČTK
Autor: Martin Bouda

První místopředseda a předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek byl původně lídrem hnutí ANO v Olomouckém kraji. Dvojkou na kandidátce byl poslanec a hejtman Ladislav Okleštěk, který teď zřejmě Faltýnka vystřídá v čele.

V minulých volbách skončilo ANO třetí

V předčasných volbách v roce 2013 skončilo na Vysočině ANO s 15,9 procenta hlasů na třetím místě – za vítěznou ČSSD s 23 procenty a druhou KSČM s 16,9 procenta. V čele kandidátky ANO tehdy stála první místopředsedkyně hnutí Věra Jourová, současná eurokomisařka.

Ze stran a subjektů zastoupených v parlamentu a těch, jejichž volební preference se dlouhodobě pohybují kolem tří procent a více, už na Vysočině všechny oznámily jména volebních lídrů. Sociální demokraty povede současný hejtman Jiří Běhounek, ODS starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl, koalici lidovců a starostů poslanec Vít Kaňkovský a komunisty poslanec Pavel Kováčik.

TOP 09 si na první místo zvolila podnikatele Josefa Mladého z Velkého Meziříčí. Piráty povede na Vysočině do voleb jejich krajský předseda a programátor Jan Pošvář. V čele kandidátky Zelených je učitelka Hana Veronika Konvalinková. Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury postavilo do čela kandidátky jednatele společnosti z Vojnova Městce Radka Kotena.