Exekuce po česku: Nových ubývá, u jednotlivců se více kupí

Rok od roku v Česku klesá počet nově zahájených exekucí. Zdánlivě pozitivní statistika ale skrývá i těžký úděl těch, kteří s nimi naopak mají své zkušenosti. Nedávný průzkum odhalil rostoucí počet těch, kteří čelí více exekucím najednou. Kterých lidí se nejčastěji týká?

Video Události
video

Do koloběhu exekucí spadnou nejsnáze zdravotně postižení

I deset exekucí zároveň – podobná nálož se týká hned 145 tisíc dlužníků. Podle nového průzkumu to mnohdy bývají lidé se zdravotními problémy. Štáb ČT oslovil osobu, která čelí hned 18 sankcím za pohledávky – celkem půlmilionovému dluhu.

„Začalo se to nabalovat už v mládí, různá pojištění a jedna půjčka,“ říká hluchoněmý muž jménem František. Z výplaty se mu odečítá 2,5 tisíce korun. Na žití mu zbývá často jen tisícovka.

František pracuje v chráněné dílně, kde musí zaměstnanci podobným problémům čelit často. Více než dvě třetiny firem, které zaměstnávají lidi s postižením, exekuce musely řešit. „Máme jich relativně hodně. Snažíme se jim pomáhat. Nabídneme jim i firemní půjčku v nějaké nižší výši,“ uvedl předseda brněnského družstva invalidů MYJÓMI.

Řešení nabízí nově vznikající školicí projekty. Jak čelit dluhovým problémům, se mohou dozvědět nejen lidé s postižením, ale koneckonců i jejich zaměstnavatelé – sociální podniky nebo nezisková sdružení. 

Jsou to lidé, kterým přijde do života nemoc a najednou je na prvním místě. Vzali si v minulosti hypotéku nebo nějaké půjčky a teď hlavně válčí se svou nemocí a upozadí, že mají něco platit.

Hana Potměšilová

ředitelka NFOZP
Další se zadlužují nejčastěji kvůli půjčkám na zdravotní pomůcky nebo rekonstrukcím bezbariérových přístupů. Školení pod názvem Bojujte s nemocí, ne s financemi proto budou i nadále pokračovat.