S cigaretou jen venku. Na zákaz kouření se připravují i nemocnice

Nejen restaurace, bary, kavárny a kluby se připravují, že se v nich od konce května nebude smět kouřit. Protikuřáckému zákonu se musí přizpůsobit také nemocnice a další zdravotnická zařízení. Jedinou výjimku budou mít uzavřená psychiatrická oddělení. I zde se však podmínky pro nikotinisty zpřísní.

Video Události
video

Události: Nemocnice se připravují na zákaz kouření

Ve vnitřních prostorách většiny nemocnic se kouřit nesmí už nyní. Za měsíc takovou praxi podpoří i zákon. Uvnitř zdravotnických zařízení kouření zcela zakáže.

Ve venkovních areálech nemocnic budou moci dál zůstat prostory vyhrazené pro kuřáky. Ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) v Praze mají nyní dvě taková místa. V budoucnu plánují zrušit i je. Z vlastní iniciativy.

Pakliže však pacienti zákaz kouřit ve venkovních prostorách nemocnic neuposlechnou, instituce s nimi nic nezmůže. „My je můžeme pouze slušně poprosit. Stává se bohužel velice často, že lidé nereagují,“ podotknul Filip Brož z VFN v Praze.

Výjimka na psychiatrických odděleních

Kuřárny budou moci od posledního května zůstat pouze na uzavřených psychiatrických odděleních a v dalších zařízeních pro léčbu závislostí. I tam pro ně ale budou platit přísnější pravidla.

Nebudou například přístupné pro zaměstnance. Pokud by ale v kuřárně došlo ke konfliktu, personál toto pravidlo podle výkladu ministerstva zdravotnictví může porušit. „Na uzavřených odděleních jsou kuřárny většinou pod kamerovým dohledem,“ sdělil mluvčí Psychiatrické nemocnice v Dobřanech Libor Panoš.

V psychiatrických léčebnách i v dalších zdravotnických zařízeních si pacienti také nově nebudou moci koupit cigarety. Budou se pro ně muset vydat mimo areál léčebny, případně o ně poprosit své návštěvy.

„Jsou zvyklí kouřit velké množství cigaret, a pokud budou mít úplný zákaz, tak to dokonce může i u některých pacientů zhoršit jejich stávající duševní onemocnění,“ varoval před úplným zákazem Panoš.