Poslanec Černý: Komunisté s Babišem do koalice nepůjdou kvůli korunovým dluhopisům

Nepodpořil bych vládu KSČM s hnutím ANO Andreje Babiše kvůli tomu, že je miliardář a navíc nakoupil korunové dluhopisy, řekl v pořadu Otázky Václava Moravce poslanec Alexander Černý (KSČM). 

Video Otázky Václava Moravce
video

OVM: Korunové dluhopisy vadí KSČM i ČSSD

Po volbách koalice ANO s komunisty nevznikne, a to kvůli osobě Andreje Babiše, řekl stínový ministr obrany Černý. „Je to pro mě nepředstavitelné,“ uvedl Černý s tím, že podle jeho názoru se Babiš, stejně jako další čeští miliardáři, v počátcích svého podnikání museli dopustit kroků na hraně nebo za hranou zákona.

Černému vadí také kauza korunových dluhopisů, které vydal i Babišův Agrofert a Babiš je nakoupil. Na tom se shodl s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD).

„Kdyby ředitel finanční správy Janeček vystupoval v médiích normálně a řekl, že se tím správa zabývá, byl bych spokojený. Ale on si protiřečí a já si nejsem jistý, co dělá. Nemám ale zatím informaci o tom, že by daňová správa blokovala vyšetřování policie,“ řekl ministr s tím, že kauza korunových dluhopisů by se mohla promlčet už letos v létě.

„Pokud to bylo na hraně nebo za hranou zákona, to chci slyšet od Janečka,“ dodal Chovanec. Podle něj už se dluhopisy zabývá i policie. „Policie vyšetřuje, ale nemůžeme snímat z daňové správy odpovědnost za to, že měla jednat,“ dodal Chovanec.

Emise korunových dluhopisů
Zdroj: Finanční správa, iRozhlas.cz
Autor: ČT24

Ministr vnitra teď čeká na konec měsíce, kdy by měl Andrej Babiš kauzu korunových dluhopisů vysvětlit. „Pokud dokumenty neukáže, tak je na vážnou debatu, co bude dál. Pořád chci věřit v to, že finanční správa korunové dluhopisy vyšetřuje a důkazy nám předloží ministr financí. Pokud ne, sejde se koaliční rada,“ řekl Chovanec.

Podle Černého ale byla chyba už koalici s hnutím ANO vytvářet. „To je problém sociální demokracie, že šla s Babišem do koalice. Věřím, že jim to jejich levicoví voliči sečtou a najdou si nás,“ doufá Černý.

V Otázkách Václava Moravce se řešila také zbraňová směrnici Evropské unie. Tu by mělo Česko do svého práva začlenit až poté, co evropský soudní dvůr rozhodne o žalobě vlády proti této směrnici, a to i za cenu, že Brusel udělí zemi pokutu, řekl v pořadu Chovanec. Směrnice omezuje držení některých druhů zbraní v reakci na vlnu teroristických útoků v Evropě.

Uvedl rovněž, že očekává od policie do týdne vysvětlení, zda se do Česka skutečně dostala hra Modrá velryba  – nebo jestli policie „naletěla“ a zveřejnila hoax.