Pracoval jsem v Iráku pro bezpečnostní agenturu, tvrdí muž stíhaný za službu v cizí armádě

Policie stíhá muže z Brna z přečinu služby v cizích ozbrojených silách. Podezírá ho, že se jako voják účastnil válečných úkolů v irácké armádě. Obviněný muž to odmítá. Hájí se tím, že byl v Iráku dvakrát a ucházel se jen o práci takzvaného kontraktora v soukromé bezpečnostní agentuře. Za trestný čin služby v cizích ozbrojených silách hrozí muži až pět let vězení. Obvinění za boj v cizí armádě je naprosto výjimečné. Od vstupu České republiky do NATO za to nebyl odsouzen žádný Čech.

Video 168 hodin: Případ kontraktor
video

168 hodin:

Zdroj: ČT1

Obviněný muž se jmenuje křestním jménem Miroslav, ale příjmení si nepřeje zveřejnit. Je mu třicet čtyři let a je bývalým profesionálem v thajském boxu. Od sedmnácti pracoval jako ochranka v barech a na diskotékách. Později byl osobním strážcem VIP lidí. V roce 2016 se rozhodl stát se takzvaným kontraktorem v Iráku.

„Práce kontraktora není složitá. Pracujete v doprovodných konvojích, hlídáte různé VIP osobnosti a tak dál. Samozřejmě musíte brát v úvahu, že Irák je válečná zóna, takže jisté riziko tam vždy je,“ řekl České televizi v pořadu 168 hodin.

Dvakrát v Iráku, potom zatčení

Začátkem srpna 2016 odletěl Miroslav na šest dní do Iráku. Uvedl, že si chtěl vyzkoušet, zda na takovou práci stačí a zda o něj bude mít místní bezpečnostní agentura zájem. Popsal, že to bylo jako zkušební doba v nějaké firmě. Sledoval, jak to v agentuře chodí, aby se mohl rozhodnout, zda o takovou práci bude usilovat dál. Během čtyř dnů byl ve skupině kolegů, která měla hlídat VIP klienty.

Znovu se do severoiráckého Irbílu Miroslav vrátil v polovině prosince 2016, tentokrát na pět dní. Sdělil, že během druhého pobytu v Iráku už definitivně podepsal dvouletou smlouvu jako kontraktor se společností Bekhma Security a čekal na vyřízení pracovního víza.

Jenže letos 15. března zatkla muže v pražských Košířích zásahová jednotka a převezla ho na policejní stanici. „Šel jsem na zastávku a ze všech stran na mne naskákali policisté, na zemi mne spoutali a odvezli k výslechu. Potom mi bylo sděleno obvinění, že jsem vstoupil do armády cizího státu,“ popsal své zatčení obviněný muž.

Fotky, e-mail, odposlechy

Následovala domovní prohlídka, při které policisté zabavili dva notebooky, telefon, kameru, paměťové karty a legálně drženou pistoli s náboji. „Mohu potvrdit, že kriminalisté Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy vedou trestní řízení pro podezření trestného činu služby v cizích ozbrojených složkách na Blízkém východě,“ uvedl mluvčí Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy Tomáš Hulan.

Podle příslušného zákona se trestného činu služby v cizích ozbrojených složkách dopustí ten, kdo úmyslně vykonával službu ve vojsku, ozbrojených silách jiného státu, aktivně se zúčastnil jako voják válečných úkolů, ve formě vojenské služby v regulérní institucionální armádě.

„V Iráku jsem se žádných bojů nebo válečných úkolů neúčastnil. To je nesmysl,“ hájí se obviněný muž. Policie se v usnesení mimo jiné odvolává na informace z jeho e-mailu a z telefonních odposlechů. Jako hlavní důkaz policie předkládá fotografie, které Miroslav zveřejnil na Facebooku nebo je našli u něj v telefonu.

Ve spisu je u snímků uvedeno: „Podezřelý je zachycen na fotografii oděný do uniformy s insigniemi Iráckého Kurdistánu. Je zachycen i ve společnosti s dalšími vojáky, kdy ohledáním bylo zjištěno, že někteří z nich jsou vojáci regulérní armády Iráckého Kurdistánu.“

Uniforma není důkaz, shodují se právníci

„Skutečnost, že je někdo oblečený do uniformy s nějakými insigniemi, ještě neznamená, že je skutečně příslušníkem těch ozbrojených sil. Spousta trampů nosí uniformu československé nebo české armády, popřípadě armády bundeswehru, a určitě to nejsou její příslušníci,“ řekl pořadu 168 právník obviněného muže Aleš Rozehnal.

Miroslav tvrdí, že uniformu obdržel od bezpečnostní agentury záměrně. Pracoval na severu Iráku a bylo tedy podle něj důležité, aby bylo bez sebemenších pochybností zřejmé, že stojí na správné straně.

„Musíte mít na sobě nějaké označení, navíc když pracujete v takové zemi. To vám ale dává zaměstnavatel. Agentura, která vás zaměstnává, vám sežene oblečení a vybavení. Takže když zaměstnavatel řekne, že musíte mít tohle označení, tak musíte mít tohle označení. Když řekne, že se budou hlídat diplomaté, tak dostanete oblek,“ uvedl obviněný.

Uniformu s nášivkami zabavila policie při domovní prohlídce. Insignie, které na ní jsou, patří přímo Pešmergům, jednotkám Iráckého Kurdistánu. Bojují tu proti teroristům z Islámského státu. Pešmergy se rozumí ozbrojené síly. Je to vlastně armáda, která podléhá autonomní vládě Iráckého Kurdistánu. Tedy území, které leží na severu Iráku a které kontrolují Kurdové. Pešmergové jsou v tuto chvíli nejznámější kvůli svému boji s radikály z Islámského státu.

Takže co všechno policie podle svého usnesení proti Miroslavovi má? Jednu uniformu s výšivkami, několik fotografií, na kterých je v ní oblečený, a Miroslavovy e-maily, ve kterých píše, že je v Iráku vojákem.

Advokát František Novotný pro Českou televizi uvedl, že z takových materiálů nelze vyvodit závěr, že obviněný český občan skutečně vykonával službu v cizí armádě. Podobného názoru je také vedoucí katedry trestního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jiří Jelínek. „Rozhodně samotná fotografie v uniformě a také skutečnost, že byl na místě, kde se pohybuje nějaká ozbrojená moc jiného státu, nestačí. To ustanovení požaduje jasné důkazy, že konal službu,“ uvedl Jelínek.