Představa, kterou Evropská unie u českých občanů vyvolává, je pro necelou pětinu z nich velmi nebo spíše pozitivní, zatímco u 41 procent vyvolává EU spíše negativní spojení. Neutrální stanovisko vyjádřilo 37 procent respondentů.
Pozitivněji vnímají EU mladí lidé do 44 let, nejvýznamněji pak v podskupině 30 až 44 let. Pozitivní vnímání také narůstá se vzděláním, přičemž nejpatrněji je tento trend vidět u lidí s vysokoškolským vzděláním. Z hlediska regionálního rozložení je vidět pozitivnější příklon k EU u lidí z Prahy ale také z měst s více než 90 tisíci obyvateli.
Nejvyhraněnější kritický postoj mají příznivci Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury. Jen málo příznivců EU nalezneme také mezi voliči hnutí ANO a Zelených. Na opačné straně pak stojí sympatizanti stran jako TOP 09, KDU-ČSL nebo STAN.
Možnost cestovat proti byrokracii
Více než polovina respondentů vnímá jako největší přínos členství v EU svobodné cestování. Velká část lidí pak za kladný faktor označila dotace a finanční podporu z EU a také volný pracovní trh. Necelá pětina mluví o zajištění míru. Podle sedmi procent dotázaných pak členství přináší Česku silnější slovo ve světě, podle šesti procent také kulturní rozmanitost.
Negativně zase vnímá nejvíce občanů především různá nařízení a byrokracii, uvedly to více než dvě pětiny respondentů. Necelá třetina pak kritizuje nedostatečnou kontrolu na hranicích a větší kriminalitu. Naopak jen asi desetina vnímá ohrožení kulturní identity nebo větší konkurenci na trhu práce.
Asi osmdesát procent také slyšelo o Evropské centrální bance, Evropské komisi a Radě Evropské unie, ale jen mezi čtyřiceti a padesáti procenty lidí ví, o co se alespoň zhruba jedná. Nejméně povědomí mají občané o Soudním dvoře Evropské unie, o kterém slyšelo jen 74 procent dotázaných.