Smog trápí hlavně severovýchod. Na Třinecku opět signál regulace

Meteorologové v noci opět vyhlásili na Třinecku signál regulace, který dále platí i v Ostravské aglomeraci. Důvodem jsou zhoršené rozptylové podmínky. Od rána navíc ve zbytku Moravskoslezského kraje platí smogová situace a i tam hrozí brzy vyhlášení regulace. Tento signál platil na Třinecku už minulý týden, odvolán byl v noci na sobotu. Se smogem se potýkají i na dalších místech v Česku. Smogová situace stále platí také v Olomouckém, Zlínském a Ústeckém kraji.

 Na Třinecku tak musí některé podniky opět omezovat výrobu a meteorologové vyzývají, aby lidé nejezdili auty a využívali hromadnou dopravu:

„Doporučujeme maximálně omezit využívání dopravních prostředků se spalovacím motorem a přednostně používat veřejnou dopravu. Přispějete tak ke zlepšení momentální špatné kvality ovzduší, neboť emise ze spalovacích motorů se významně podílejí na zvýšených koncentracích suspendovaných částic PM10 a oxidu dusičitého,“ apelují meteorologové.

Lidé by pak měli omezit pobyt pod širým nebem a zdržet se zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Doporučení platí zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidi a malé děti.

Na většině míst regionu průměrné denní koncentrace polétavého prachu odpoledne dosáhly více než trojnásobku povoleného limitu, který je padesát mikrogramů na metr krychlový. Někde se blížily až čtyřnásobku a například v Českém Těšíně na Karvinsku byla mezní hranice více než čtyřikrát překonána, když tam odpoledne bylo naměřeno 205 mikrogramů na metr krychlový. Podle aktuálních hodinových koncentrací meteorologové situaci na některých místech hodnotí stále jako špatnou. 

„Během noci očekáváme místy mírné zlepšení rozptylových podmínek. Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace suspendovaných částic PM10 budou dvojnásobně až čtyřnásobně překračovat hodnotou stanoveného imisního limitu,“ uvedli meteorologové. 

Stav regulace meteorologové vyhlašují v případě, že alespoň na polovině stanic překročí dvanáctihodinový průměr koncentrací prachových mikročástic PM10 hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový a nelze v následujících 24 hodinách očekávat zlepšení situace. Smogová situace se pak vyhlašuje, pokud 12hodinové průměry překračují hranici 100 mikrogramů na metr krychlový.

Množství prachu v ovzduší stouplo po středečním mírném zlepšení ve Zlínském kraji. Smogová situace tak platí i nadále. Meteorologové ji vyhlásili v úterý, a to už potřetí v tomto měsíci. Nejvíce polétavého prachu je ve Valašském Meziříčí, kde jsou jeho naměřené hodnoty dvounásobné oproti Zlínu. Tamější smogovou situaci nezpůsobila největší místní chemička, mohou za ni domácí kamna a auta.

Nárůst množství prachu v ovzduší zaznamenali i v Olomouckém kraji, kde smogová situace platí od čtvrtka. Zatímco ráno koncentrace polétavého prachu na většině území klesly, odpoledne opět stouply. 

Nejvyšší hodinové hodnoty v kraji, až 124 mikrogramů, naměřili odpoledne v Prostějově. Čtyřiadvacetihodinové hodnoty jsou již od rána stále překročeny v Bělotíně na Přerovsku, kde se v odpoledních hodinách zvýšily až na 88 mikrogramů na metr krychlový.