Sobotka chce po britské premiérce opatření proti nenávistným útokům na Čechy

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) požádal britskou premiérku Theresu Mayovou o zásah proti nenávistným útokům proti lidem z Česka i dalších zemí Evropské unie. Upozornil na případ vraždy českého občana, k níž došlo minulý týden. Britská premiérka vyjádřila nad úmrtím Čecha soustrast.

Bohuslav Sobotka
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Sobotka Mayové po telefonu řekl, že česká vláda je znepokojena nárůstem nenávistných útoků ve Velké Británii. „Nevraživost a násilí jsou namířeny rovněž proti Čechům, kteří na Ostrovech žijí a pracují. Bohužel jeden z těchto útoků dopadl tragicky smrtí českého občana,“ sdělil český premiér.

„Pro českou vládu je nepřípustné, aby byli Češi napadáni z důvodu svého původu a bylo s nimi zacházeno jako s občany druhé kategorie. Proto jsem britskou premiérku požádal, aby mě informovala, jaká opatření její vláda přijme, aby se tyto nenávistné útoky neopakovaly,“ dodal Sobotka.

Minulý týden v Londýně zemřel jednatřicetiletý Čech poté, co ho několik mladíků napadlo po hádce v restauraci. Londýnská policie zatkla tři muže a jednoho z nich obvinila z vraždy. Britská premiérka při telefonátu se Sobotkou podle tiskové zprávy Úřadu vlády ČR vyjádřila nad úmrtím českého občana soustrast.

Video Britská premiérka vyjádřila nad úmrtím Čecha soustrast
video

Britská premiérka vyjádřila nad úmrtím Čecha soustrast

Čeští policisté v srdci Albionu?

O politicky motivovaných útocích namířených proti přistěhovalcům v Británii hovoří média, ale i diplomaté v souvislosti se změnou atmosféry v zemi po referendu o vystoupení Británie z Evropské unie.

Policejní prezident Tomáš Tuhý řekl Českému rozhlasu, že by se v ulicích britských měst mohli objevit čeští policisté, pokud by se bezpečnostní situace Čechů výrazně zhoršila. Černínský palác přitom krátce po vraždě Čecha v Londýně uvedl, že útok nepovažuje za politicky motivovaný.

O spolupráci při řešení útoků již Británii požádalo Polsko. Prezident Andrzej Duda se obrátil i na vedení britských církví, aby se postavilo proti projevům netolerance a xenofobie. Britská ministryně vnitra Amber Ruddová slíbila, že dohlédne na vyšetřování nedávného útoku na Poláky ve městě Harlow. Jeden z nich na následky zranění zemřel.

České úřady uvádějí, že v loňském roce na území Velké Británie pracovalo 37 tisíc českých občanů. Poláků žije v Británii podle oficiálních údajů z roku 2014 téměř 800 tisíc, což je činí po Indech druhou největší komunitou přistěhovalců v zemi.