Jedním z krajů, který se dlouhobě vylidňuje, je Ústecký kraj. Za posledních šest let z něj odešlo víc než 13 tisíc stálých obyvatel. Podle analýz bude trend pokračovat a do roku 2050 přijde o sto tisíc lidí.
Nejvíc se vylidňuje Most. V 90. letech dosáhl počet tamních obyvatel vrcholu s číslem přes 72 tisíc. Od té doby počet spadl skoro o 6 tisíc, jen loni o necelých 500. „Z hlediska rozpočtu se to projeví tak, že dostaneme zhruba o 450 tisíc korun méně,“ říká primátor města Mostu Jan Paparega (nez. za SčMo). „Nejčastěji odcházejí lidé, kteří mají vyšší vzdělání, a vysokoškoláci,“ říká sociolog Michal Tomčík.
Radnice se snaží ve městě občany udržet. Sportovní areály mohou využívat zdarma, stejně jako některé místní pláže. Je tu také velká síť základních a mateřských škol. Nechybí ani zařízení pro děti do tří let. „V rámci benefitů pro občany hradíme veškerý svoz komunálního odpadu nebo poskytujeme zvýhodněné jízdné v rámci MHD,“ podotkl primátor Mostu.

Události v regionech: Obce bojují o obyvatele
Události v regionech: Obce bojují o obyvatele
Události: Krušnohorské obce mají nouzi o trvalé obyvatele
Krušnohorské obce lákají na levné parcely
Obce v Krušných horách se snaží nové obyvatele lákat zase třeba na levné parcely. Například v Brandově jsou peníze od státu na trvalé obyvatele jediným příjmem obce. Obec má teď přes 230 obyvatel a hospodaří s necelými čtyřmi a půl miliony korun. „Když nám sem přijde 70 lidí, budeme mít v rozpočtu řádově 600 tisíc navíc,“ říká starosta Brandova Jiří Mooz (SNK).
O kousek dál řeší stejnou věc. I Nová Ves v Horách potřebuje lidi. Nalákat lidi k životu v horách je podle místních těžké. Pozemky ke stavbě proto obce nabízejí levně. Například louky ke stavbě rodinných domů nabízejí za 20 korun za metr čtvereční.
Nové obyvatele lákají i na Pardubicku. Během příštích 20 let se chtějí Pardubice rozrůst o 30 tisíc lidí na 120 tisíc obyvatel. Svou vizi dokonce zapsali do strategického plánu města.