Zeman by rád viděl ázerbájdžánské peníze v Česku

Prezident Miloš Zeman při setkání s prezidentem Ázerbájdžánu Ilhamem Alijevem v Baku podepsal deklaraci o strategickém partnerství. A vyzval Ázerbájdžán, který je druhým největším vývozcem ropy do České republiky, k investicím v Česku. Čeští podnikatelé by naopak podle něj mohli v zemi uspět v investicích do železnic, v dodávkách lokomotiv či vagonů nebo při spolupráci v zemědělství.

Miloš Zeman a Ilham Alijev
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Oba prezidenti podepsali dvě dohody, a to deklaraci o strategickém partnerství mezi Českem a Ázerbájdžánem a memorandum o spolupráci v zemědělství, které je zaměřeno na vzájemný rozvoj ekonomické, vědecké a technické spolupráce v oblasti zemědělství. Praha a Baku si v právně nezávazném dokumentu přislíbí třeba výměnu zkušeností s výrobou piva, s umělou inseminací a ustájením mléčného skotu nebo spolupráci mezi výzkumnými zemědělskými institucemi.

Alijev také zmínil projekty, na kterých se české firmy a banky v Ázerbájdžánu podílely, včetně stavby železnice mezi Gruzií a Ázerbájdžánem. Podle Zemana by české společnosti mohly v Ázerbájdžánu investovat například do stavitelství a zmínil také projekt přestavby městské hromadné dopravy v druhém největším ázerbájdžánském městě Gäncä. Tamní primátor si podle něj vyžádal zpracování projektu od české firmy poté, co se mu nezamlouval předchozí návrh z jiného státu. Česká nabídka se prý ukázala jako lepší, obsahuje i dodávku nízkopodlažních autobusů. Zmínil dále možné zbrojní zakázky na dodávky českých pasivních radarů Vera nebo zbraní pro ázerbájdžánskou policii.

Video Události
video

Investujte v Česku, vyzval Zeman společnosti v Ázerbájdžánu

Zeman zároveň pozval Alijeva na návštěvu Česka. Poznamenal, že věří, že pod záštitou hlavy státu by mohly do Česka zamířit podobné investice jako od čínských firem. Narážel tím na svou nedávnou návštěvu Číny, během které oznámil čínské investice v Česku ve výši asi deseti miliard korun. Řekl, že v Česku je mnoho krásných míst včetně lázní a hotelů.

„Budete-li investovat své peníze do České republiky, máte jistotu, že o ně nepřijdete.“

Miloš Zeman

prezident České republiky

Zemana doprovází několik desítek podnikatelů, kteří v zemi v rámci prezidentovy návštěvy plánují setkání se svými obchodními partnery. Zeman se ve středu zúčastní i jejich česko-ázerbájdžánského podnikatelského fóra. 

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Ázerbájdžánu
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Ázerbájdžán a lidská práva

Zeman je podporou ekonomické diplomacie znám. Bývá ale často kritizován za to, že se tak děje na úkor prosazování lidských práv. A právě proto Amnesty International prezidentovi poslal dopis, ve kterém ho vyzývá, aby při návštěvě Ázerbájdžánu apeloval na dodržování lidských práv a zastal se vězňů z řad opozice. Stát totiž čelí kritice nejen ze strany aktivistů, ale také evropských lídrů. 

Podle Amnesty dochází v Ázerbájdžánu k pravidelnému porušování svobody slova a cíleným útokům na opoziční představitele stávajícího režimu. Ti jsou v mnoha případech odsouzeni k dlouholetým trestům vězení. V dopise prezidentovi je zmíněn například manželský pár Junusových. Lidskoprávní aktivistka a historik dostali 8,5 a 7 let za údajné podvody a jiné trestné činy. Amnesty se domnívá, že za jejich vězněním stojí spíše kritika vlády.

Dopis určený Zemanovi upozorňuje také na skutečnost, že i v československé historii docházelo k pronásledování lidí pouze kvůli jejich přesvědčení, a vyzývá tak prezidenta k „pochopení situace“. Podle Amnesty by měl apelovat na Alijeva, aby propustil všechny „vězně svědomí“, kterých bylo koncem roku 2014 nejméně dvacet.

Evropa vůči Ázerbájdžánu zvažuje sankce

Minulý čtvrtek reagovali na postupy Ázerbájdžánu také členové Evropského parlamentu. Odsoudili „nevídané represe proti občanské společnosti" a vyzvali evropské představitele, aby zvážili sankce vůči politikům a funkcionářům, kteří jsou zapojeni do politického pronásledování.

Rezoluce europoslanců byla schválena krátce po rozsudku nad ázerbájdžánskou opoziční novinářkou Chadídžou Ismailovou, která proslula odhalováním korupce ve vládních kruzích. Krátce po příletu Miloše Zemana místní média informovala, že ázerbájdžánský parlament - v reakci na rezoluci - pozastavuje členství v evropských meziparlamentních institucích.