Na summitu EU, který se koná zítra a v pátek, se bude totiž probírat osud Lisabonské smlouvy. Česko zůstává jedinou zemí ze sedmadvacítky, která o dokumentu zatím nehlasovala. Irové Lisabon odmítli v referendu už v létě, ve hře je ale možnost uspořádání druhého referenda. Právě o tom budou unijní špičky jednat.
Kromě Lisabonu je na programu summitu projednávání klimatického balíčku, tedy zákonů a opatření, které by měly napomoci v boji s klimatickými změnami. Podle vicepremiéra Alexandra Vondry je současná podoba balíčku pro Česko nepřípustná. Nový systém rozdělování emisních povolenek by se Česku, které je závislé na energii z uhlí, výrazně prodražil. „Chceme, aby dopady na ceny elektřiny a náš energetický sektor byly co nejmenší, protože my, Poláci a další závisíme více na uhlí a budeme žádat podstatný posun,“ prohlásil Vondra.
Kromě výboru pro Evropskou unii jednala také krátce vláda. Kabinet schválil návrh ministra financí Miroslava Kalouska na změnu zákona o rozpočtových pravidlech. Od příštího roku už úřady nebudou moci ukládat nevyužité peníze do rezervních fondů. Místo toho budou mít nárok na překročení výdajů o uspořené peníze v minulých letech.