Poslední sbohem Paumerovi - podle Nečase před Božím soudem obstojí

Poděbrady – Přátelé, příbuzní i státní představitelé se dnes v poděbradském divadle naposledy rozloučili s Milanem Paumerem, jedním ze členů skupiny bratří Mašínů, která vedla ozbrojený boj s komunistickým režimem. Veřejnost se mohla přijít poklonit památce Paumera až do 11:00. V pravé poledne začal oficiální obřad, kterého se zúčastnil i premiér Petr Nečas, který ve smutečním projevu vyjádřil nesouhlas s výklady zpochybňujícími činnost ozbrojené skupiny bratří Mašínů. Posledního rozloučení se zúčastnili i ministři Schwarzenberg, John a Vondra a předsedové obou komor českého parlamentu. Na pohřeb přijela také sestra Josefa a Ctirada Mašínových Zdena Mašínová.

Po obřadu zazněly salvy, které obstarali příznivci vojenské historie. Rakev s Paumerovými ostatky odvezla kolona historických vojenských vozidel do nymburského krematoria.

Pohřeb člena kontroverzní skupiny byl však doprovázen kritickými ohlasy. Po městě bylo během noci vyvěšeno 26 plakátů, které Paumera údajně označovaly za vraha. Celkem 26 vyhotovení bylo objednáno a následně vyvěšeno technickou správou služeb města již včera ráno. Ředitel služeb však po zjištění nechal všechny plakáty strhnout. Podle policie ve městě nyní nejsou žádné bezpečnostní problémy.

Politici se rozloučili s Paumerem

Nečas: „Paumer byl odvážný, rovný člověk, takový postoj znamenal reálné ohrožení života. Proti zotročení lze bojovat všemi prostředky, opak by zpochybnil všechny odboje.“ Nečas nesouhlasí s výklady, které tuto činnost zpochybňují: „Nikdo nemá právo soudit, zda skupina volila správné, nebo nesprávné prostředky.“ „Rozhodnutí Milana Paumera vzepřít se nesvobodě a opustit život v totalitě mělo charakter hrdinského činu v tom dobrém slova smyslu.“

Nečas: „Spor historiků o skupinu bratrů Mašínů a Milana Paumera pro nás může být spíše připomenutím našich omezených lidských možností. Ten příslovečný poslední soud - Boží soud - nepřísluší nikomu z nás. Dovolím si vyslovit svou osobní naději, víru a přesvědčení: Pan Milan Paumer před tímto Božím soudem mimo vší pochybnost obstojí.“

Podle Johna byl takzvaný třetí odboj, tedy odpor proti komunistické moci po roce 1948, správný. „Stát byl neslušný, nutil lidi, aby dělali to, co by jinak nedělali.“

Vondra: „Myslím, že máme vzdát hold účastníkům třetího odboje.“

Na pohřeb přijela i sestra Josefa a Ctirada Mašínových Zdena Mašínová. Účastní se ho i dcera Josefa Mašína Sandra. Lidem rozdávaly prohlášení Josefa a Ctirada Mašínových, v němž zdůvodňují, proč na Paumerův pohřeb nepřijeli. Stojí v něm mimo jiné, že se po svém útěku chtěli vrátit do svobodného Československa. To ale podle nich dnes kvůli prezidentům Václavu Havlovi a Václavu Klausovi neexistuje. Komunistická strana je v Parlamentu a právní řád byl přijat z minulého režimu, uvedli Mašínové.

Rozloučení se zúčastnili například i předsedové obou parlamentních komor Přemysl Sobotka a Miroslava Němcová či Lucie Talmanová a Petr Bendl. Na pohřeb naopak nedorazili zástupci KSČM ani sociální demokracie, kteří s činy bratří Mašínů ani Paumera nesouhlasí. „My si vážíme statečnosti lidí, kteří bojovali s komunistickým režimem, včetně skupiny bratrů Mašínů, ale nemůžeme souhlasit s metodami, které vedly k tomu, že tento boj přinesl i lidské oběti,“ vysvětlil neúčast sociálních demokratů jejich úřadující předseda Bohuslav Sobotka.

V souvislosti s předáním ocenění Milanu Paumerovi přirovnal již v roce 2008 šéf komunistů Vojtěch Filip akty odbojové skupiny za teroristický čin. „Pro nás vrah zůstane vrahem, a to za jakéhokoliv státního zřízení. Ti, co se pohřbu zúčastnili, se se svým svědomím musí vypořádat sami,“ dodala dnes komunistka Miloslava Vostrá.

Veřejnost není v hodnocení Paumera a Mašínů jednotná

Skupina bratří Mašínu, jejíž součástí byl i Milan Paumer, rozděluje českou veřejnost na dva tábory. Někteří je považují za hrdiny, kteří se nebáli postavit totalitě, druzí v nich vidí vrahy. Při jejich diverzních akcích v polovině 50. let minulého století a při útěku za hranice na Západ totiž zemřelo šest lidí včetně oloupeného pokladníka. Paumer na rozdíl od Mašínů nikdy na nikoho nevystřelil. Kontroverzních činů se ale účastnil jako řidič a k celé akci se vždy hrdě hlásil.

Kdo byli bratři Mašínové?

Skupina se v 50. letech postavila komunistickému režimu. Její členové zabili šest lidí, činnost skupiny je proto dosud hodnocena nejednoznačně. V roce 1953 členové skupiny překročili hranici s NDR a v řadě incidentů zastřelili několik policistů. Mašínům a Paumerovi se podařilo probít do západního Německa. Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák byli zatčeni a popraveni. Více k o kauze bratří Mašínů.

Senát navrhl členy skupiny několikrát na státní vyznamenání, prezident zatím horní komoře nikdy nevyhověl. Uznání se Milan Paumer dočkal v roce 2008, kdy od tehdejšího premiéra Mirka Topolánka dostal plaketu předsedy vlády. O týden dřív ji na velvyslanectví ve Washingtonu osobně převzal také Josef Mašín.

Milan Paumer

se narodil v roce 1931 v Kolíně, od dětství žil v Poděbradech, kde se za války seznámil s Mašíny. Začátkem 50. let se s nimi účastnil sabotážních akcí, v roce 1953 se jim podařilo prostřílet si cestu do západního Německa. Paumer pak sloužil v americké armádě, v rámci služby byl vyslán do Koreje. Na Floridě později pracoval v továrně na letecké motory, měl i vlastní kavárnu. Od roku 2001 žil znovu v Poděbradech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 2 hhodinami

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 5 hhodinami

Zvlněná vozovka na D1 vytvořila nebezpečný skok

Na nájezdu na jeden z mostů na D1 u Ostravy ve směru na Brno se vytvořil nebezpečný skok. I při snížené rychlosti tam řidiči často škrtnou podvozkem o povrch silnice a vystavují se tak velmi nebezpečné situaci. „(Skok) může (automobil) nadnést a opravdu letí vzduchem. Málokterý řidič má v praxi natrénováno, aby takovýto manévr zvládl,“ upozorňuje koordinátor BESIP Petr Blahut. Opravy podle Ředitelství silnic a dálnic začnou ještě během léta – nebudou ovšem definitivní, ale pouze provizorní. Čeká se totiž na výsledek soudního sporu týkajícího se materiálu použitého v podloží.
před 5 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Povodí Vltavy hlásí mimořádně nízké průtoky, deště nepomáhají

Na dvou desítkách toků na Chomutovsku již kvůli nízkým průtokům platí zákaz odebírání povrchových vod. Povodí Vltavy potvrzuje, že celá řada míst je na historických minimech. Deště posledních dnů podle něj nepomohly. Situaci zřejmě nezmění ani ty, které mají přijít v tomto týdnu. Kvůli mimořádně nízkým průtokům teď nesmí odebírat povrchové vody například lidé na okraji Jirkova. Vodou nesmějí napouštět bazény, mýt auta nebo zalévat.
před 5 hhodinami

Fiala se dohodl se Starmerem na spolupráci v jaderné energetice

Česko podepsalo s Británií memorandum o porozumění ohledně spolupráce v jaderné energetice, řekl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání se svým britským protějškem Keirem Starmerem v Londýně. Britská firma Rolls-Royce podle něj zvažuje, že v Česku postaví továrnu na malé modulární reaktory.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Dvě třetiny lidí jsou pro přísnější regulaci alkoholu

Téměř dvě třetiny dospělých míní, že by v Česku měla být přísnější regulace alkoholu. Ukázal to průzkum think tanku Ministr zdraví, který v dubnu provedla společnost Behavio. Většina dotázaných by byla pro zákaz propagace alkoholických nápojů na akcích pro mladé, pro omezení reklamy či prodeje na benzinových pumpách a v automatech či pro zrušení daňové výjimky pro tiché víno. V průzkumu odpovídala tisícovka lidí, zjištění jsou reprezentativní.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...