Dokazování v kauze Vítkov skončilo, v říjnu budou závěrečné řeči

Ostrava - Krajský soud v Ostravě dnes ukončil dokazování v případu loňského žhářského útoku na romskou rodinu ve Vítkově na Opavsku. Soud jednání odročil na 5. října, kdy začnou závěrečné řeči. Před soudem stojí čtveřice údajných útočníků - David Vaculík, Ivo Müller, Jaromír Lukeš a Václav Cojocaru, kteří patří mezi příznivce pravicového extremismu. Za pokus o rasově motivovanou vraždu mohou dostat i výjimečný trest či doživotí.

Soud dnes nevyhověl návrhům obhajoby, která požadovala, aby byli někteří členové napadené rodiny znovu vyslechnuti, a to mimo jiné kvůli rozporům ve výpovědích. Soudce Miloslav Studnička uvedl, že všechny rozpory, které mohly vzniknout, byly řešeny během hlavního líčení a není podle něj důvod se k výpovědím znovu vracet.

Další soudní jednání je nařízeno na 5. a 6. října, s možnou rezervou ještě 8. října. Lze totiž předpokládat, že závěrečné řeči budou poměrně obsáhlé. Kromě státní zástupkyně je přednesou i čtyři obhájci a právo na ně mají i tři zmocněnci obětí žhářského útoku. Verdikt je pak možné čekat kolem 20. října.

Video Reportáž Silvie Klekové
video

Reportáž Silvie Klekové

Závěrečné řeči obžalovaní využijí

V podstatě neomezený prostor dostanou všechny strany u závěrečných řečí. Nejméně dva z obžalovaných v kauze žhářského útoku ve Vítkově své právo uplatní a promluví. Dva zbývající, Ivo Miller, který rovněž házel, a dosud vůbec nemluvící David Vaculík, se zatím podle svých obhájců rozhodují. S napětím se bude čekat na řeč státní zástupkyně, zejména jakou výši trestu bude pro obžalované požadovat.


Podle obžaloby čtyři mladíci na dům obývaný devítičlennou romskou rodinou zaútočili v noci na 19. dubna 2009. Tři z nich do oken hodili tři zápalné lahve, čtvrtý čekal v autě. Při útoku byli vážně zraněni tři lidé, nejvážněji tehdy ještě ani ne dvouletá Natálie. Podle obžaloby jejich čin souvisel se zviditelněním extremistických skupin a také se 120. výročím narození Adolfa Hitlera.

Vyšetřování útoku ve Vítkově
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24