Horní Slavkov doufá v návrat železnice

Sokolov – Do Horního Slavkova na Sokolovsku by se mohla vrátit železniční doprava. Provoz na lokální železnici zde v roce 1988 zastavil stát a ministerstvo dopravy loni na podzim zahájilo správní řízení na úplné zrušení trati. Narazilo ale na odpor města, které chce na koleje pozvat zájemce z řad místních firem. O osobní vlaky pak jeví zájem Karlovarský kraj.

„Jsou to nové skutečnosti, na základě kterých jsme požádali o přerušení správního řízení v této věci,“ informoval ředitel odboru koncepce a strategie Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Zdeněk Zouhar.

Jak řekla starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová, město spatřuje největší potenciál ve trojici společností, které by po železnici dovážely svůj materiál. Jednou z nich je i výrobce železničních vagonů Legios, který dosud musí jednotlivé komponenty odvážet po silnici do závodu v Lounech. Obnovení trati by umožnilo rozšířit výrobu a přijmout nové zaměstnance. „Mohli bychom zde vozy vyrábět kompletně celé, což by znamenalo víc práce v řádech desítek pracovníků,“ řekl generální ředitel společnosti Radek Rybáček.

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny

Ve chvíli, kdy bude existovat firemní využití železnice, není pak podle radnice problém zahájit ani dopravu osobní. Situaci nicméně komplikuje nevyhovující technický stav nepoužívané trati. Už v roce 2007 odborníci vyčíslili náklady na vyčištění a opravu desetikilometrového úseku z Lokte do Horního Slavkova na 150 miliónů korun. „Budeme-li uvažovat obnovu celého úseku jednalo by se o částku cirka 250 miliónů,“ upozornil Robert Koutný z dopravní komise hospodářské a sociální rady Sokolovska.

Zástupci Správy železniční dopravní cesty slíbili, že se znovuobnovením trati budou intenzivně zabývat do dubna. Pak teprve rozhodnou, zda požádají stát o peníze na její opravu.

Nevyužívaná trať Loket - Bečov
Nevyužívaná trať Loket - Bečov