Vláda kývla na zrušení 11 stran včetně SSO

Praha – Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) dnes schválil návrh ministerstva vnitra na pozastavení činnosti několika stran. Po jednání vlády to oznámil sám Nečas s důrazem na to, že krok vlády je krokem správního orgánu, a nikoliv politické rozhodnutí. Mezi stranami navrženými ke zrušení Nejvyšším správním soudem (NSS) je euroskeptická Strana svobodných občanů (SSO) Petra Macha a deset dalších uskupení.

Kvůli problémům s dodáváním finančních zpráv vláda navrhuje vedle SSO pozastavit činnost dalších pěti politických stran, jimiž jsou Český politický střed, Nezávislí starostové, STOP, „Viktor Kožený - Občanská federální demokracie“ a 4 VIZE - www.4vize.cz. Podnět se týká i trojice hnutí - Hnutí Za Telefonování Zdarma, Karlovarské občanské alternativy a uskupení s názvem ZVON.

Další dvě hnutí, Naše Beskydy a OSMA - občané svému městu, která vznikla v roce 2010, podle ministerstva dosud neustavila své orgány. Podle zákona to přitom strany a hnutí musí udělat do šesti měsíců od svého vzniku, upozornilo vnitro v předkládací zprávě.

Předseda SSO Petr Mach pro iDnes.cz v reakci na to, že se sněmovně nelíbilo, že kopie darovacích smluv předložené ve výroční zprávě nebyly úředně ověřené:

„S ohledem na to, že šlo o prkotinu a že byly ověřené kopie darovacích smluv do zprávy doplněny, považoval bych za absurdní, kdyby vláda navrhla soudu pozastavení činnosti. Nejvyšší správní soud by i s ohledem na předchozí řízení v podobných kauzách mohl sotva návrhu vyhovět, když je výroční finanční zpráva doplněná a když původní nedostatek byl malicherný.“


Vnitro jejich zrušení navrhlo, neboť devět stran a hnutí předložilo výroční finanční zprávu Poslanecké sněmovně neúplnou nebo zprávu za rok 2009 a 2010 nedodalo vůbec. To se týká právě Machovy SSO. Zbylá dvě hnutí, která vznikla teprve loni, zase podle ministerstva porušila zákon tím, že dosud neustavila své orgány.

Video Brífink Petra Nečase po jednání vlády
video

Brífink Petra Nečase po jednání vlády

Brífink Petra Nečase po jednání vlády

tk 05.10.2011

Vláda schvílila návrh na pozastavení činnosti stran

Jaroslav Míl a Karel Oliva ve Studiu ČT24

Sněmovna v květnu požádala vládu, aby podala NSS návrh na zrušení nebo pozastavení činnosti celkem 84 stran a hnutí. Pozastavit činnost poslanci chtěli třeba i krajně pravicové Dělnické straně sociální spravedlnosti (DSSS). Podle vnitra však v případě 73 stran a hnutí není podání návrhu „aktuální“.

Vláda chce změnit i podmínky vydání zbrojního průkazu

Vláda dnes schválila nařízení, které sjednocuje postup při vykonání zkoušky u žadatelů o vydání zbrojního průkazu. Doposud byl totiž postup jednotlivých zkušebních komisařů, ale i dohlížejících útvarů policie nejednotný a vznikaly mezi nimi kvůli průběhu zkoušek spory. Zkušební komisaři budou muset nově před začátkem zkoušky ověřit totožnost žadatele, ale například i to, zda není pod vlivem léků či alkoholu.

Střelba
Střelba

Rada pro vědu a výzkum končí

Na návrh premiéra také kabinet odvolal radu pro vědu, výzkum a inovace. Premiér hodlá do měsíce sestavit novou, chce se tak vyhnout sporům mezi akademiky a firmami. Novinářům řekl, že v radě, které předsedá, docházelo k silnému pnutí mezi zástupci jednotlivých sfér natolik, že nebyla schopna dojít ani k jednotnému postoji k návrhu rozpočtu a dodala ho ve dvou variantách. Připomenul, že radu zdědil po svém předchůdci Janu Fischerovi.

Video Reportáž Jana Šenkýře
video

Reportáž Jana Šenkýře