Heger: Přítomnost otce u porodu je standard, mohla by být bezplatná

Praha – Otcové by od příštího roku nemuseli platit za přítomnost u porodu v nemocnici. Plánuje to ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) s tím, že se přítomnost otců u porodu stala natolik běžnou, že ji lze považovat za standard. Náklady, které nemocnice s přítomností otce u porodu má, by mohly pokrýt platby od zdravotních pojišťoven.

„Já si myslím, že přítomnost otce u porodu je prakticky standardní záležitost a že bychom to měli do nového sazebníku výkonů zakalkulovat,“ uvedl ministr. Nový seznam výkonů, podle kterého platí pojišťovny lékařům a nemocnicím za léčení, chce stihnout tak, aby platil už příští rok. „Pro nemocnice je přítomnost otce u porodu určitý náklad, přinejmenším na pláště a různé ochranné prostředky, které tam otec musí mít. A pokud by se to stalo součástí standardního kalkulování výkonu, tak pak by za to nebylo možno vybírat,“ shrnul.   

Porodnice vybírají za přítomnost otce nebo někoho jiného u porodu v průměru 700 korun, menší zařízení 200, větší i přes tisícovku. Někde platby pokryjí také předporodní kurz pro oba rodiče, někde za kurz platí rodiče zvlášť. 

Podle České ženské lobby si řada žen stěžuje, že se v porodnicích vybírají poplatky za přítomnost otce u porodu i po 1. dubnu, kdy nabyly účinnosti reformní zákony o službách. „Nový zákon o zdravotních službách vybírání tohoto poplatku znemožňuje, nově má každý pacient bezplatné právo na přítomnost jím zvolených osob,“ uvádí se v prohlášení 21 členských organizací České ženské lobby.   

Heger připomněl, že v dobách, kdy nemocnice tuto službu zaváděly, si lidé rádi připlatili za šanci být spolu při porodu. Teď už je to standardem, stejně jako třeba to, že s malým dítětem může být někdo z rodiny v nemocnici trvale. To, že by se platba stala součástí standardní úhrady od pojišťovny, považuje Heger za „nejelegantnější řešení“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Koordinátor objasňování bitcoinové kauzy Uhlíř skončil ve funkci

Koordinátor objasňování bitcoinové kauzy David Uhlíř skončil ve funkci. Informace Deníku N, potvrdila ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) na síti X. Podle ní Uhlíř úspěšně splnil svěřené zadání spočívající v tom, aby ministerstvo od počátku postupovalo transparentně, předvídatelně a v souladu s právem. Uhlíř byl poradcem od 19. června, do konce srpna měl odevzdat zprávu se svými zjištěními a doporučeními.
12:44Aktualizovánopřed 9 mminutami

Deště na severovýchodě Česka slábnou. Povodňová bdělost platí na sedmi tocích

Kolem poledne zůstávaly na severovýchodě Česka po vydatných deštích toky rozvodněné na sedmi místech. Všude platil už jen první povodňový stupeň bdělosti. V Jeseníkách a Beskydech za posledních 24 hodin napršelo někde i víc než sto litrů vody na metr čtvereční, hladiny se místy přechodně dostaly na druhý stupeň pohotovosti.
01:56Aktualizovánopřed 33 mminutami

Altnerovi dědicové podali ústavní stížnost v kauze půlmiliardového sporu se SOCDEM

Potomci právníka Zdeňka Altnera podali ústavní stížnost v kauze sporu se SOCDEM (dříve ČSSD) o odměně za právní zastupování související s jejím sídlem, zjistila ČT. Stížností se potomci Altnera brání proti rozhodnutí odvolacího Městského soudu v Praze z letošního dubna. Ten zrušil rozsudek Obvodní soudu pro Prahu 1, podle kterého měla SOCDEM zaplatit potomkům právníka 18,5 milionu korun a smluvní pokutu ve výši několika set milionů.
před 1 hhodinou

Rektorka UK znovu odvolala děkana katolické fakulty Brože

Rektorka Univerzity Karlovy (UK) Milena Králíčková odvolala na návrh akademického senátu katolické teologické fakulty (KFT) jejího děkana Jaroslava Brože. Rozhodnutí nabývá účinnosti doručením, Brož ho dle univerzity zatím nepřevzal. Králíčková Brože odvolala na návrh předchozího akademického senátu už v únoru, děkan ale kvůli tomu podal žalobu. Soud ho poté předběžným opatřením vrátil do funkce, než o žalobě rozhodne. Brož ani fakulta se k situaci zatím nevyjádřili.
před 2 hhodinami

Český výzkum navzdory mnohamiliardové podpoře zaostává za Evropou, tvrdí NKÚ

Česká republika si ve své inovační strategii do roku 2030 stanovila, že se chce stát inovačním lídrem, ale tento cíl se jí ve srovnání se zeměmi EU nedaří plnit. Stát v letech 2021 až 2023 podpořil výzkum, vývoj a inovace prostřednictvím Grantové agentury (GA ČR) a Technologické agentury (TA ČR) téměř třiceti miliardami korun. Přesto Česko patří v evropském měřítku stále mezi takzvané mírné inovátory, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
před 4 hhodinami

Česko čeká další deštivý týden, nejvyšší teploty budou kolem 25 stupňů

I tento týden bude v Česku deštivý a bude převážně oblačno. Po celý týden se také mohou objevovat bouřky. Nejvyšší denní teploty budou většinou kolem 25 stupňů Celsia, maximálně by se mohly koncem týdne dostat přechodně na 27 stupňů. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 5 hhodinami

Dvacet let od policejního zásahu na festivalu CzechTek

Před dvěma dekádami se na louku u Mlýnce na Tachovsku začali sjíždět příznivci hudební technoparty. Na CzechTek 2005 jich z celé Evropy dorazilo nakonec asi pět tisíc a už od začátku nechyběly potyčky s policií. Ta se druhý den rozhodla technaře rozehnat, tvrdě proti nim zasáhlo asi tisíc těžkooděnců.
před 5 hhodinami

Na Jesenicku hasiči evakuovali dva tábory, hladiny tam po deštích klesly

Kvůli vysoké hladině potoka na Jesenicku hasiči v neděli evakuovali dva blízké tábory. Hrozilo jejich odříznutí od příjezdových cest, sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová. Tábory leží na břehu Černého potoka a evakuováno z nich muselo být 238 dětí a dospělých. Hladina toku kvůli vydatnému dešti přes den vystoupala na třetí povodňový stupeň. Odpoledne však hladiny klesly a vpodvečer na Jesenicku už nikde neplatil žádný stupeň povodňové aktivity, vyplývá z webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...