Posilujte toleranci a solidaritu, vzkázal na Velehrad papež

Velehrad - Papež František sice na letošní velehradské oslavy 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu nepřijel, věřící před dnešní mší oslovil alespoň dopisem. Vzkázal jim, aby opět zhodnotili své křesťanské kořeny, na nichž lze budovat společnost posilující toleranci a solidaritu. Zároveň vyzval, aby věřící znovu objevili vnitřní vazbu mezi evangeliem, posláním církve a svou kulturní identitou. Cyrilometodějské výročí nabízí podle papeže příležitost nejen věřícím, ale celému národu, aby prohloubil mravní dědictví.

Papež František také ve své zdravici zaplněnému nádvoří před bazilikou připomněl, že křesťanství bylo vždy zdrojem naděje a síly k obnově zejména v nejtemnějších a v nejtěžších dobách. Na jeho slova ve svém kázání navázal papežský legát, záhřebský arcibiskup Josip Bozanić, jenž papeže na Velehradě zastoupil a byl hlavním celebrantem mše. 

Bozanić připomněl odkaz věrozvěstů i význam Velehradu jako „posvátné půdy, na které soluňští bratři Cyril a Metoděj na pozvání knížete Rostislava započali svoje apoštolské působení mezi Slovany“. „Je třeba putovat sem na Velehrad, abychom poděkovali za dědictví, které nám svatí Cyril a Metoděj zanechali, a abychom lépe poznali důležitost křesťanství v životě a kultuře slovanských národů,“ uvedl Bozanić, který celou liturgii odsloužil v češtině. „Jeden z jeho seminaristů je chorvatský Čech, tak ten mu celé kázání přeložil, naučil ho, dělali jsme mu určité korektury,“ podotkl v této souvislosti pražský arcibiskup Dominik Duka.

Velkou zvláštností bohoslužby bylo propojení filharmonie a sboru uvnitř baziliky a mše na prostranství před bazilikou bez přímého vizuálního kontaktu; k souladu musely stačit monitory.

Crha a Strachota položili základy české kultury

Podle tradice přišli před 1150 lety, na jaře 863. roku, na Velkou Moravu slovanští věrozvěsti Cyril a Metoděj. „V té době jsme se zařadili mezi kulturní národy Evropy, tady začínají počátky vzdělanosti a kultury našeho národa,“ zdůrazňuje důležitost toho data archeolog Luděk Galuška. Svátek Apoštolů Slovanů připadá na 5. července. Dnes také vrcholí Dny lidí dobré vůle, které jsou největšími oslavami spojenými se státním svátkem.

Bratři ze Soluně, které na Moravu povolal kníže Rostislav, vedli bohoslužby ve slovanské řeči a položili tak základy církve na Velké Moravě. Jejich misie ovlivnila rozvoj křesťanství, kultury a vzdělanosti všech slovanských národů a položila základy české státnosti.

Církevní historik Jaroslav Šebek: „Cyrilometodějská tradice výrazně přesahuje konfesní rámec. Její unikátnost je v tom, že se k ní hlásí pravoslavná církev, katolická církev a velice výrazně se k ní hlásí i papežství.“

Podle historiků ovšem vedly Rostislava hlavně politické důvody. Chtěl se totiž vymanit z vlivu francké říše a pasovského biskupa. „Potřeboval nutně biskupství na Moravě, nepotřeboval naopak pasovské kněží,“ říká k tomu archeolog Galuška.

Kníže proto požádal o biskupa byzantskou říši. Biskupa ke svému prvotnímu zklamání sice nedostal, na jeho území však byli vysláni význační vzdělanci a diplomati své doby, Konstantin zvaný Filosof (později známý jako Cyril) a Michael (zvaný Metoděj).

„Málo si uvědomujeme, že Metoděj se pravděpodobně také nejmenoval Metoděj, ale byl to Michael a jméno Metoděj přijal až při vstupu do kláštera. Stejně to bylo s Konstantinem Filosofem, který byl Konstantinem celý život a až posledních padesát dní před svým skonem se stal Cyrilem, což bylo jeho mnišské jméno,“ připomíná Galuška.

České země si pojmenovaly věrozvěsty podle sebe

V českých zemích byl Konstantin řadu století označován staročeským jménem Crha, které patrně vzniklo zkomolením Cyrila, zatímco Michael byl znám jako Strachota, což patrně vzniklo špatným překladem řecké verze jeho jména Methodios. Toto jméno bylo zřejmě považováno za odvozeninu latinského slova metus, tedy strach.

Hlavním úkolem Cyrila a Metoděje bylo vzdělat dostatečný počet nových kněží. Obtížnou a cizorodou výuku v latině nebo řečtině obešli tím, že vyučovali ve staroslověnštině, pro niž Cyril vytvořil vhodné písmo - hlaholici.

Staroslověnštinu užívali i jako jazyk liturgický v liturgii. „Moravané byli potěšeni, že při bohoslužbě, ve které slýchali výlučně latinu, byla najednou krásně rozumět, o čem kněží vykládají,“ vysvětluje jazykovědec Václav Konzal. Do nového jazyka světci přeložili části bible i právní texty. Po tříletém působení na Moravě byl Konstantin vysvěcen na biskupa.

Velká Morava - pouze jedna epizoda soluňských bratří

Svoji moravskou misi bratři ukončili v roce 867. Ačkoliv z českého hlediska se jejich působení na Velké Moravě jeví jako nejvýznamnější čin, jde pouze o jednu epizodu v pozoruhodném životě obou bratří, kteří patřili k evropské elitě své doby.

Cyril a Metoděj byli mimo jiné vysláni také na misi k Chazarům, kteří tehdy tvořili rozsáhlou říši mezi Černým a Kaspickým mořem. Během cesty nalezli ostatky sv. Klimenta, podle legendy čtvrtého římského papeže a žáka sv. Petra a Pavla.

Právě nalezení a přenesení ostatků sv. Klimenta poněkud zastínilo moravskou činnost soluňských bratří, domnívá se kunsthistorik Jan Royt. V té souvislosti také připomíná, že Klimentovi bylo zasvěceno několik z nejstarších kostelů v Čechách.

Sjednotitelé církve i celé Evropy

Cyril před svou smrtí vstoupil v Římě do kláštera. Je pohřben v římském kostele sv. Klimenta. Metoděj také vstoupil do kláštera, zemřel v roce 885, patrně na Velehradě. Předtím kolem roku 874 pokřtil českého knížete Bořivoje I. a jeho choť sv. Ludmilu. Pohřben byl v některém z velkomoravských kostelů, místo jeho hrobu však doposud nebylo jednoznačně určeno.

Na Moravě byli oba věrozvěsti uctíváni jako patroni již ve 14. století, centrem úcty se stal cisterciácký kostel na Velehradě. Jejich památka se původně slavila v březnu, v roce 1863 byla pro české země a Slovensko Piem IX. stanovena slavnost na 5. července, a to na návrh olomouckého arcibiskupa Bedřicha z Fürstenberka při příležitosti oslavy 1000. výročí příchodu věrozvěstů.

Roku 1863 byli prohlášeni za patrony všech slovanských národů, v roce 1880 byli oficiálně svatořečeni. Papež Jan Pavel II. je 31. prosince 1980 prohlásil za spolupatrony Evropy s odůvodněním, že vedle zásluh o kulturu bojovali za jednotu církve východní se západní a ukázali správnou cestu ke sjednocení Evropy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Prudký déšť uvěznil lidi v podzemí Moravského krasu, slanili k nim hasiči

Skupina osmi lidí v neděli v podvečer uvázla kvůli prudkému dešti v podzemní ferratě v Ostrově u Macochy. Na místo ihned vyrazili hasiči i záchranáři. Po příjezdu bylo dle mluvčího hasičů zřejmé, že nikdo není zraněný a lidé se budou schopni za jejich asistence dostat z jeskyně sami. Vyškolený lezec tedy slanil dolů, aby se skupinou lidí navázal kontakt a ve spolupráci s dalšími členy lezeckých skupin jim pomohl dostat se na povrch. Zásah trval asi hodinu, na místě byl i policejní vrtulník. Po vyproštění se členové skupiny dostali do péče záchranářů, všichni ovšem vyvázli bez zranění.
před 1 hhodinou

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
10:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Slovensko nebude hlasovacím automatem Bruselu, řekl místopředseda Smeru

Slovensko nebude hlasovacím automatem Bruselu jen proto, že si to přeje český premiér Petr Fiala (ODS), uvedl v pondělí místopředseda nejsilnější slovenské vládní strany Smer Richard Takáč k dopisu předsedy české vlády. Ten požádal svého slovenského kolegu a šéfa Smeru Roberta Fica, aby na úrovni Evropské unie neblokoval návrh osmnáctého balíku protiruských sankcí. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz.
před 1 hhodinou

Začátek týdne přinese bouřky a třicet stupňů, pak se ochladí

Začátek týdne přinese bouřky a teploty kolem třiceti stupňů Celsia. Na jihu Moravy dál platí výstraha kvůli vedru, teplota tam v pondělí vyšplhá na tropických 32 stupňů. V polovině týdne pak v celé zemi přijde ochlazení, které potrvá do víkendu. Týden doprovodí přeháňky.
před 3 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 5 hhodinami

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
před 15 hhodinami

Lepší péči o válečné veterány má zajistit novela

Býval členem Speciálních sil Armády ČR a má zkušenosti z mise v Mali. Dříve elitní voják Josef Burget ale musel před více než dvěma lety podstoupit operaci mozku a nastalé komplikace ho upoutaly na invalidní vozík. S některými úkony mu tak dnes musí pomáhat rodina nebo pečovatelka, výdaje na rehabilitace a cvičení jsou přitom vysoké. Brzy by však s nimi jemu i dalším šestnácti tisícům válečných veteránů měl pomoci pětadvacetitisícový měsíční příspěvek na sociální služby. Novela zákona, která ho zavádí, čeká na podpis prezidenta.
před 15 hhodinami

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
před 15 hhodinami
Načítání...