Zjistit, jakou sílu mají ještě nenarozené děti, bylo až doposud nemožné. Nyní použil tým amerických vědců inovativní zobrazovací metodu, aby to spočítal. Jedná se o vůbec první studii, která se tomuto tématu kdy věnovala. Má přitom poměrně velký dopad: právě silné kopance mohou způsobovat nastávajícím matkám značné nepříjemnosti.
Nenarozené děti kopou silou až 47 newtonů. Děloha pro ně funguje jako posilovna
Vědci vytvořili počítačové modely založené na snímcích z magnetické rezonance, pomocí nich sledovali sílu pohybů plodu ve věku mezi 20. a 35. týdnem. Zjistili, že mezi 20. a 30. týdnem síla kopů neustále rostla, po 30. týdnu naopak klesala.
Vědci se domnívají, že hlavní příčinou nižší síly kopání je fakt, že děti jsou v té době už tak velké, že se nemohou rozmáchnout natolik, aby byla síla kopu dostatečně velká.
Konkrétně vědci popsali, že:
- Ve dvacátém týdnu je síla kopnutí asi 29 newtonů neboli 2,95 kilogramu.
- Ve třicátém týdnu je síla kopnutí asi 47 newtonů neboli 4,76 kilogramu.
- V osmatřicátém týdnu je síla kopnutí 17 newtonů neboli 1,72 kilogramu.
- 1 N: váha průměrného jablka
- 9,8 N: nominální váha kilogramového předmětu
- 720 N: průměrná síla lidského kousnutí
- 9000 N: síla kousnutí aligátora
- 100 000 N: Průměrná síla, kterou působí airbag a pásy na člověka v autě, které narazilo do překážky v rychlosti 100 km/h.
První kopnutí ženy mohou cítit přibližně od 16. až 18. týdne těhotenství. Tyto pohyby jsou podle lékařů zásadně důležité pro zdravý vývoj dítěte, pomáhají totiž v normálním vývinu kloubů, svalů i nervů. Děloha se stává s jistou nadsázkou malou posilovnou a její stěna strojem na posilování.
Proč je důležité kopání?
Nejdůležitější jsou kopací pohyby nohama: právě kopání má zásadně pozitivní dopad na stabilizaci kyčlí. Může dokonce zabránit tomu, aby ve starším věku docházelo k osteoartróze, tedy k nejčastějšímu poškození kloubů, které postihuje přibližně 12 procent populace.
Nový výzkum může také pomoci v pochopení toho, jak silné, nebo naopak slabé kopání může naznačovat vývojové problémy u plodu; slabší kopy jsou totiž spojovány s řadou zdravotních problémů, například s menším množstvím minerálů v organismu nebo s abnormalitou hlavičky u dítěte.
Studie probíhala na poměrně malém množství žen – vědci na Imperial College v Londýně analyzovali kopání u dvacítky těhotných. Tento omezený vzorek vědcům neumožnil zjistit další statistické údaje, například zda kopou více děti prvorodiček. Vědci by proto ve výzkumu chtěli dále pokračovat.