Vzkříšení mamuta na obzoru

New York – Mezinárodní tým vědců má na dosah genetický kód mamuta. Informoval o tom odborný časopis Current Biology. Expertům by se tak mohlo podařit tyto obrovské býložravé savce oživit, což ale mnozí považují za neetické. Další možností je „upravit“ asijské slony tak, aby dokázali osídlit tundru.

Tým vědců zkouší dostat mamutí geny do sloních kmenových buněk. Odborníci se snaží zjistit, čím se mamuti lišili od svých moderních příbuzných a jak se dokázali v době ledové přizpůsobit mrazivým podmínkám. 

Vědci analyzovali DNA mamuta, který žil před 45 tisíci lety na severovýchodě Sibiře, a dalšího, jenž před 4300 lety spásal skromné porosty na Wrangelově ostrově v ruském sektoru Severního ledového oceánu. Genetický materiál byl získán ze zubů a měkkých tkání.   

Právě Wrangelův ostrov byl posledním místem, kde mamuti žili. Na severu Ruska byly jejich kostry ve věčně zmrzlé půdě dobře zachovány a často jsou předmětem vědeckých výzkumů.

Rozluštění genomu mamuta by mohlo pomoci těm, kteří se snaží obrovitého savce oživit. „Bylo by hodně zábavné (v zásadě) vidět živého mamuta, abychom viděli, jak se chová a jak se pohybuje,“ míní doktor Love Dalén ze švédského muzea přírodní historie ve Stockholmu. 

Sám si ale nepřeje, aby byl výzkum využit k tomuto účelu. „Mohlo by to vést k utrpení slonic, což není eticky ospravedlnitelné,“ míní Dalén. 

Vzkřísit mamuta se snaží nadace Long Now Foundation. Ta tvrdí, že hlavním cílem je „vyrábět nové mamuty, kteří budou schopní opětovně osídlit tundru a boreální lesy v Eurasii a Severní Americe“. „Cílem není vytvořit dokonalé kopie vyhynulých mamutů, ale 'upravit' asijské slony tak, aby dokázali žít v chladném podnebí tundry,“ uvádí nadace. 

Ta plánuje vložit synteticky vytvořený mamutí genetický materiál do sloního vajíčka, které by pak odnosila nějaká slonice v zoologické zahradě. Klonování by prý mohlo začít už za tři roky. 

Mnozí odborníci ale upozorňují na řadu překážek. „Je obrovský rozdíl mezi tím, když máte buňku v misce v laboratoři a genom buňky obsahuje několik úprav, a mezi živým zvířetem, které je tak trochu jako mamut,“ řekla BBC News profesorka Beth Shapirová z Kalifornské univerzity. „Museli bychom použít buňku k vytvoření embrya, dostat embryo do hostitele a zahájit těhotenství. Doufám, že by bylo úspěšné,“ podotkla Shapirová, která je autorkou knihy Jak naklonovat mamuta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Poblíž souostroví Tonga v Tichém oceánu udeřilo silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, kvůli kterému úřady vydaly varování před vlnou tsunami. Otřesy měly sílu sedmi stupňů magnituda, uvedla americká geologická služba USGS, která bezprostředně po začátku otřesů intenzitu předběžně stanovila na 7,1 stupně. Varování před tsunami bylo později odvoláno.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 15 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 19 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
29. 3. 2025Aktualizováno29. 3. 2025
Načítání...