V Tunisku padla vláda, neuspěla v zavádění ekonomických reforem

Tuniští poslanci vyslovili nedůvěru vládě premiéra Habíba Sída. Informovala o tom agentura AP. Po několikahodinové debatě se pro konec současné vlády vyslovilo 118 poslanců. Zákonodárci Sídovi, který byl ve funkci necelé dva roky, vyčítali nedostatek pokroku v zavádění ekonomických reforem, které měly zemi přinést růst i pracovní místa. K vytvoření nové vlády vyzval i prezident Kaíd Sibsí.

Přes řadu problémů spojených s upadajícím hospodářstvím i teroristickou hrozbou je Tunisko považováno za jedinou zemi, v níž takzvané arabské jaro vedlo k nastolení demokratického režimu. V roce 2011 revoluce svrhla dlouholetého prezidenta Zína Abidína bin Alího. I nadále ale bojuje zejména s politickou nestabilitou, která souvisí s útoky extremistů, vysokou inflací, vysokou nezaměstnaností a neustálými stávkami.

Tuniské úřady v červnu prodloužily o další měsíc výjimečný stav vyhlášený kvůli teroristickému útoku loni v listopadu. Při sebevražedném atentátu v Tunisu tehdy zahynulo 12 příslušníků elitní prezidentské gardy. Úřad tuniského prezidenta oznámil, že k rozhodnutí přistoupil po konzultaci s vládou a zástupci parlamentu.

Výjimečný stav dává tuniským úřadům větší pravomoci. Mohou například zakázat stávky a veřejná shromáždění, zavřít kina či kontrolovat média. Útoky citelně zasáhly tuniský turistický ruch. Úřady již dříve oznámily, že kvůli posílení bezpečnosti přibylo v turistických oblastech 72 policejních stanic a slouží tam o 1500 policistů více.

Ještě před hlasováním premiér Síd uvedl, že udělá vše pro to, aby připravil co nejhladší předání moci novému kabinetu.