V Rusku se schází země BRICS, Putin chce zesílit jejich pozici

Ufa (Rusko) - V ruském průmyslovém městě Ufa se scházejí představitelé zemí skupiny BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika). Podle ruského prezidenta Vladimira Putina má summit sloužit k přerodu skupiny z pouhého fóra pro dialog na „použitelný nástroj světové politiky“. Posléze se v Rusku sejdou i státy sdružené v Šanghajské organizaci pro spolupráci (SCO). Pro Putina jde podle agentury DPA o dvě vrcholné politické akce letošního roku.

Pro šéfa Kremlu jsou nadcházející dny příležitostí, aby prosazoval svoji vizi multipolárního světa, ve kterém nemají hlavní slovo Spojené státy. Do skupiny BRICS, která zahrnuje 40 procent světové populace a pětinu výkonu globální ekonomiky, vkládá Moskva naděje už léta.

Dvoudenní summit dynamicky rostoucích zemí BRICS má podle Putina zahájit činnost nově vznikající rozvojové banky a rezervního fondu. Instituce mají být protiváhou Světové banky a Mezinárodního měnového fondu, kterým už dlouho dominují Spojené státy a Evropa. Počáteční vklad každého z pěti členských států BRICS má činit deset miliard dolarů. Postupně má být v nové bance až 100 miliard dolarů (přes dva biliony korun), stejně jako v novém nouzovém rezervním fondu. Penězi z rozvojové banky se mají v příštích letech financovat infrastrukturní programy.

Ruské ohlasy na summit v Ufě:

  • „Pro Putina je to příležitost předvést, že navzdory západním sankcím za ukrajinskou krizi si Moskva dokáže najít nové, mocnější spojence mezi budoucími pány světové ekonomiky,“ napsal list The Moscow Times v narážce na to, že byl Putin vyloučen ze schůzek skupiny nejvýznamnějších ekonomik světa - původně G8, nyní G7.
  • „Summit ukazuje, že izolace Ruska je jen mýtus, přes opačná tvrzení některých amerických a evropských politiků,“ řekl stanici Kommersant FM analytik Alexej Muchin z prokremelského Střediska politických informací.
  • „BRICS předznamenává nový svět, ve kterém Západ nebude dominovat,“ napsal expert Fjodor Lukjanov v listu Rossijskaja gazeta.
  • Podle politologa Alexandra Gabujeva z moskevského střediska Carnegie bude summit BRICS v Ufě především propagandistický tah ze strany Putina, který chce, aby se Rusko profilovalo jako vůdčí země nezápadního světa.
Summit BRICS: Podle Putina izolace Ruska nikam nevede (zdroj: ČT24)

Šanghajská organizace pro spolupráci se rozšíří o Indii a Pákistán

Země Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) budou v Ufě schvalovat svoji strategii do roku 2025, jednat budou také o terorismu nebo o krizi na Ukrajině. O členství v této mezivládní organizaci usiluje Írán, který bude na schůzce v Rusku zastupovat prezident Hasan Rúhání. Vstoupit do SCO se chystají také dva dlouholetí rivalové Pákistán a Indie. Právě na summitu v Rusku by oba státy měly projít přijímacím procesem do této bezpečnostní organizace.

„Přijetí Indie a Pákistánu do SCO bude hrát významnou roli v rozvoji SCO a konstruktivní roli v otázce zlepšení jejich vzájemných vztahů,“ řekl náměstek čínského ministra zahraničí Čcheng Kuo-pching. Indie a Pákistán spolu od roku 1947 svedly tři válečné konflikty. Hlavním třecím bodem je oblast Kašmíru, kterou si oba státy nárokují. Obě země se také vzájemně obviňují z podpory radikálních skupin.

Šanghajská organizace pro spolupráci (SCO) vznikla v roce 2001 jako reakce na radikální islám v Afghánistánu a pašeráctví narkotik. Součástí mezivládní organizace SCO jsou Čína, Rusko, Tádžikistán, Kazachstán, Uzbekistán a Kyrgyzstán. Pozorovatelský status má Pákistán, Indie, Írán a Mongolsko.