Ukrajinská vláda zakázala státním zaměstnancům veřejně kritizovat práci státních institucí. Stalo se tak poté, co reputaci kabinetu poškodily výtky z vlastních řad ohledně chabého pokroku v boji proti korupci. Opatření vzápětí kritizovali někteří úředníci jako omezení svobody projevu, odporující reformnímu prozápadnímu kurzu. Požadavek na „loajalitu“ se objevil v nových etických pravidlech, kterými se úředníci mají řídit pod hrozbou disciplinárního postihu bez bližšího upřesnění.
Ukrajinští úředníci musí o vládě mluvit jen v dobrém. Negativita se neodpouští
„Vláda se rozhodla zavést normy etického chování pro státní zaměstnance, aby obnovila důvěru veřejnosti v práci státních institucí a jejich představitelů,“ praví výnos zveřejněný na vládní internetové stránce. Podle tohoto nařízení se vládní úředníci mají „vyvarovat jakékoli veřejné kritiky práce státních institucí a jejich představitelů“.
Přesně v tradici komunistů…
Šéfka jednoho z odborů ministerstva hospodářství Olena Miničová na facebooku napsala, že nová pravidla byla velice rychle sepsána a chvatně přijata pod vlivem vystoupení Aivarase Abromavičiuse, který počátkem února odstoupil z funkce ministra hospodářství na protest proti pomalému pokroku v boji proti korupci. Oběžník s novými pravidly odmítla podepsat.
„Dokument je to kratičký, v nejlepších tradicích komunistické éry a ještě přesněji v tradicích Stalina a Beriji,“ napsala Miničová v narážce na komunistického diktátora Josifa Stalina a šéfa jeho tajné policie Lavrentije Beriju.
Jiní zase o nařízených pravidlech žertovali. „Jsem loajální služebník státu. Jsem uchvácen prací státních institucí a jejich představitelů,“ ironicky poznamenal diplomat Dmytro Kuleba.
Jaceňukův kabinet má stále namále
Budoucnost samotné vlády je dosti nejistá. Abromavičiusova demise totiž vyvolala vládní krizi. Parlament sice vyjádřil s prací kabinetu premiéra Arsenije Jaceňuka nespokojenost, ale vzápětí se ve sněmovně nenašlo dost hlasů pro odvolání vlády. Vládní koalice se poté začala drobit.
Jaceňuka do čela vlády před dvěma lety vynesla revolta proti nakonec svrženému proruskému režimu, ale v současnosti premiérova obliba klesla pod jedno procento. Politická nejistota zpozdila vyplacení další části kriticky důležité finanční pomoci od Mezinárodního měnového fondu a zvětšila pochyby ohledně Jaceňukovy schopnosti získat podporu parlamentu pro slibované reformy.