Snaží se Putin dostat do Bílého domu Trumpa? Všechno je možné, míní Obama

Barack Obama nevyloučil možnost, že se šéf Kremlu snaží ovlivnit prezidentské volby v USA. Podle řady amerických činitelů existují důkazy o tom, že se e-mailů demokratů zmocnili hackeři na žádost ruských tajných služeb. Kvůli zveřejnění zpráv serverem WikiLieaks skončila šéfka Demokratické strany. Podle týmu Hillary Clintonové vypustili e-maily Rusové, aby pomohli republikánovi Donaldu Trumpovi. Moskva i Trump to považují za absurdní.

„Všechno je možné,“ prohlásil Obama v rozhovoru pro NBC News. „Donald Trump opakovaně vyjádřil obdiv k Vladimiru Putinovi. A myslím, že Trumpa v Rusku vnímají celkem pozitivně,“ dodal šéf Bílého domu.

Hackeři měli přístup do počítačových sítí demokratů, ale i republikánů zřejmě celý rok. Vniknutí nyní řeší FBI. Vyšetřovatelé se přitom domnívají, že ruské tajné služby stojí za vlnou kybernetických útoků proti politickým organizacím, ale i think-tankům ve Washingtonu.

„Co víme je, že Rusové vnikli do našich systémů – nejen vládních, ale i soukromých,“ konstatoval americký prezident.

Část demokratické elektronické korespondence zveřejnil před pár dny server WikiLeaks, aniž by uvedl zdroj. 

Odcizeno bylo 20 tisíc e-mailů, které si demokraté vyměnili mezi lednem 2015 a letošním květnem. Z úniků mimo jiné vyplynulo to, že Demokratická strana během primárek porušila princip neutrality, když podporovala Clintonovou a naopak očerňovala jejího předního rivala Bernieho Sanderse.

Proti Clintonové pak vyšly do ulic stovky lidí a šéfka strany Wassermanová byla nucena rezignovat. To se stalo krátce před zahájením nominačního sjezdu ve Filadelfii, kde měli demokraté ukázat jednotu.

Načasování publikace e-mailů vyvolalo znepokojení nejen v Demokratické straně, ale i mezi americkými zpravodajci, kteří mají obavy, že se Kreml snaží ovlivnit výsledek klíčových voleb, jež proběhnou v listopadu.

Bývalá ministryně zahraničí Madeleine Albrightová na demokratickém sjezdu varovala: „Pravdou je, že Trumpovo listopadové vítězství by byl dárek pro Vladimira Putina.“

Moskva i Trump ale mluví o absurdních lživých obviněních. Republikán také zdůraznil, že nemá v Rusku žádné investice.

Americká vláda zveřejnila v úterý nové směrnice pro boj se závažnými hackerskými útoky, které poprvé přesněji definují role Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), ministerstva pro vnitřní bezpečnost a dalších vládních úřadů.

Směrnice se týkají obrany před kybernetickými útoky proti státním institucím i proti privátnímu sektoru. „Upřímně řečeno, jsme uprostřed revolučních změn kybernetických hrozeb, jež jsou stále vytrvalejší, různorodější, častější a nebezpečnější,“ zdůraznila poradkyně Bílého domu Lisa Monaková.

Hacker
Zdroj: Thinstock

Kybernetický prostor je podle ní stále nebezpečnější. Rusko a Čína jsou opovážlivější, schopnost a odhodlání zasazovat destruktivní údery prokazují Írán a Severní Korea.

Za závažný incident je označen útok, který může ohrozit národní bezpečnost nebo ekonomické zájmy USA, zahraniční vztahy, veřejné zdraví či občanské svobody. Rozsah odpovědi bude úměrný síle útoku.

Načítání...