Severní Korea neukončila svůj jaderný program

Peking/Pchjongjang - Posledního prosince měla Severní Korea ukončit svůj jaderný program a zveřejnit seznam svých nukleárních aktivit, jak se zavázala při mezinárodních rozhovorech. Těsně před koncem měsíce ale informovala o záměru odstávku jaderných zařízení zpomalit a závazek k 31. prosinci se jí nepodařilo splnit. Důvody, proč země nedodržela stanovenou lhůtu, jsou předmětem spekulací.

„Korea tahá svět za nos“

Co přesně je důvodem pro nedodržení prosincové lhůty, není vzhledem k celkové neprůhlednosti severokorejského dění zcela jasné. Podle Milana Slezáka, komentátora Českého rozhlasu, je možností několik. Prvním vysvětlením může být, že odstávka jaderných zařízení je velmi technicky náročná, nebylo ji tedy možné provést včas. Důvodem by také mohlo být údajné zpožďování hospodářské kompenzace v podobě dodávek energetické pomoci, které KLDR byly během šestistranných rozhovorů přislíbeny.

Obranný analytik Tomáš Valášek zmiňuje i třetí možnost, že Korea svým závazkům ve skutečnosti dostát nechce a ostatní státy „tahá za nos“. Opírá se o zkušenost s dohodou, kterou KLDR uzavřela se Spojenými státy a Mezinárodní agenturou pro atomovou energii v roce 1994 a kterou hrubě porušila, když zapečetěný reaktor v Jongbjonu byl znovu spuštěn. K ukončení jaderné hrozby je tedy potřebné, aby byl reaktor nejen zapečetěn, ale také skutečně nefunkční, to znamená zbaven vnitřního zařízení.

Valášek se domnívá, že Severní Korea není vnitřně rozhodnuta, že chce opravdu od jaderného programu odstoupit. Milan Slezák jeho pochybnosti sice sdílí, ale spíše věří, že země je ochotná se nukleárního zařízení vzdát. „Severní Korea není schopná jadernou zbraň efektivně použít, může sloužit jako prostředek vydírání nebo zastrašování, ale když je možnost se jí výhodně vzdát, proč by na to Severní Korea nepřistoupila,“ myslí si Slezák.

Amerika přislíbila odkup vnitřního zařízení reaktoru a možná i plutonia, podstatného prvku k výrobě jaderné bomby. Získala by tak jistotu, že se nebezpečný materiál nebude dále šířit. Zatím ale Severní Korea zamlčuje, kolik plutonia vyrobila. Pchjongjang udává 30 kilogramů, americké odhady mluví o téměř dvojnásobku. Existuje také podezření, že KLDR vyvíjí tajný program zaměřený na výrobu obohaceného uranu, který lze použít v jaderných zbraních.

Rozhovory o ukončení severokorejského jaderného programu

Při šestistranných rozhovorech v Pekingu se zástupci Spojených států, Jižní Koreje, Ruska a Číny, které probíhaly v únoru a říjnu loňského roku, slíbila Severní Korea opakovaně, že ukončí jaderný program a také zveřejní své jaderné aktivity. Výměnou požaduje energetickou pomoc v celkovém objemu milion tun paliva a také vyškrtnutí Spojenými státy ze seznamu států podporujících terorismus.

Prvních 50 tisíc tun nafty zaslaly Jižní Korea a Čína poté, co v červenci Pchjongjang opravdu začal s odstávkou v Jongbjonu, kde se nachází největší jaderný areál. Rozebírání nukleárních zařízení se KLDR zavázala ukončit k 31. prosinci 2007.

Již koncem prosince oznámila Severní Korea, že zpomalí rozebírání zařízení, o úplném zastavení práce ale údajně neuvažuje. Do konce roku 2007 pak KLDR zcela neodstavila jaderné reaktory, nepředložila ani soupis všech aktivit v této oblasti. Spojené státy, Jižní Korea a Japonsko vyjádřily rozčarování nad neplněním závazků ze strany Severní Koreje a vyzvaly zemi k dodržení smlouvy. KLDR 1. ledna pro změnu vyjádřila přání, aby USA ukončily nepřátelskou politiku vůči ní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Poblíž souostroví Tonga v Tichém oceánu udeřilo silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, kvůli kterému úřady vydaly varování před vlnou tsunami. Otřesy měly sílu sedmi stupňů magnituda, uvedla americká geologická služba USGS, která bezprostředně po začátku otřesů intenzitu předběžně stanovila na 7,1 stupně. Varování před tsunami bylo později odvoláno.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 16 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 19 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
29. 3. 2025Aktualizováno29. 3. 2025
Načítání...