Prudké deště vyhnaly stovky tisíc Japonců z domovů

Kvůli intenzivnímu dešti muselo být evakuováno několik stovek tisíc obyvatel velkých oblastí v západní a centrální části Japonska. Vydatné srážky na řadě míst způsobily rozvodnění toků a sesuvy půdy, kvůli kterým zemřeli už čtyři lidé.

Japonský meteorologický ústav (JMA) v souvislosti s aktuálním počasím, které označil za „historické“ množství srážek, vyhlásil nejvyšší stupeň ohrožení. Navíc upozornil, že již postižené oblasti budou prudkým deštěm bičovány až do neděle, což ještě zvýší nebezpečí dalších sesuvů a rozsah škod.

V části hlavního japonského ostrova Honšú spadl podle údajů JMA od začátku měsíce dvojnásobek množství srážek obvyklého pro celý červenec.

Japonsko zasáhly vydatné deště
Zdroj: ČTK/AP

O život přišli nejméně čtyři lidé. Jedna z obětí nalezla smrt v drenážním potrubí, kam ji vtáhl silný proud vody. Další, starší žena, zemřela poté, co ji k zemi srazil prudký větrný poryv.

Kromě toho je několik lidí pohřešováno. Podle televizní stanice NHK je mezi nimi muž, který rozvážel mléko a jeho vůz strhl vodní příval. Neznámý je také osud hocha, který spadl do jámy.

Sesuv půdy způsobený dešti
Zdroj: ČTK/AP

Podle úřadu pro mimořádné situace několik desítek lidí utrpělo různá zranění, z toho čtyři jsou vážná. Několik lidí zavalily sesuvy půdy a záchranáři se je usilovně snaží vyprostit.

Média se rozcházejí v počtech obyvatel, kteří museli opustit domovy. Některá píší o 210 000, jiná uvádějí nejméně 440 000. Dalším téměř dvěma milionům Japonců byla evakuace doporučena.