Bukurešť - Rumunští Romové dnes pohřbí romského krále Florina Cioabu. Ten zemřel v 58 letech minulý týden během dovolené v Turecku po srdečním záchvatu. Rumunský romský král se celosvětovým králem Romů prohlásil v roce 1997 po smrti svého otce Iona. Věnoval se řešení interních sporů v romské komunitě a vzdělání dětí. Na trůn teď míří jeho nejstarší syn Dorin.
Král je mrtev, ať žije král: Romové se rozloučí s Florinem Cioabou
„Byl známý také na mezinárodní úrovni. Jel do Francie, Itálie a Velké Británie kvůli vyhošťování Romů zpátky do Rumunska. Jeho vzkazy lidem byly vždy umírněné a rozumné. Říkal také, že pokud jsou tam mezi Romy zloději, musejí jít za mříže. A pokud jsou tam žebráci, i s nimi je nutné něco udělat,“ říká o zesnulém králi sociolog a historik Ciprian Necula.
Členové romské komunity po celý čtvrtek proudili do domu bývalého krále, aby vyjádřili upřímnou soustrast pozůstalým. „Je to obrovská ztráta. Byl to velmi dobrý muž. Staral se a pomáhal romské komunitě. Zapojil ji do rumunské společnosti, posílal děti do školy. Rumunsku pomohl v mnohém,“ říká jeden z pozůstalých Ion Rudaru. Kondolence rodina dostala i od rumunského prezidenta Traiana Besesca, se kterým měl Cioaba dobré vztahy. Pohřbu se mají zúčastnit stovky lidí.
Florin Cioaba byl synem uznávaného romského vůdce Iona Cioaby, který kdysi uvažoval i o kandidatuře na rumunského prezidenta. Za krále Romů na celém světě Florin sám sebe prohlásil v roce 1997. V roce 2004 se neúspěšně ucházel o křeslo v rumunském parlamentu.
Cioaba byl znám tím, že bojoval proti sňatkům dětí v romské komunitě. Zároveň vždy Romy vybízel k tomu, aby se postavili chudobě, mimo jiné i tím, že budou posílat své děti do škol. Přestože sám byl bohatý, odmítal opulentnost oblíbenou u stejně zámožných Romů. Nechtěl například, aby na pohřby jezdili v luxusních autech. I tak ale bude mít náhrobek z mramoru za několik tisíc eur. Na trůn teď míří Cioabův nejstarší syn Dorin.
V Rumunsku žije podle oficiálních údajů 619 000 Romů, neoficiálně jich jsou až dva miliony.