Göring dostal v Norimberku trest smrti, nakonec se ale zabil sám

Norimberk – Hermann Göring – ješitný říšský maršál se slabostí pro parádní uniformy a kradené umění, který 15. října 1946 spáchal sebevraždu. Popravy měly začít v noci na 16. října. Své popravě ale Göring unikl, neboť 15. října ve 22:44 spáchal sebevraždu. Použil schovanou kapsli s kyanidem. Göring, nacistický ministr letectví a vrchní velitel Luftwaffe, rodák z jihobavorského Rosenheimu, se za první světové války stal jedním z es německého vojenského letectva. Krátce po podpisu Versailleské mírové smlouvy, kterou stejně jako většina Němců považoval za ponižující, vstoupil do Národně socialistické německé dělnické strany (NSDAP). Poté, co slyšel jeden z projevů Hitlera, který v něm pronesl vše, co chtěl Göring – a nejenom Göring, ale i většina Němců – slyšet, byl nadšen tak, že hned příští den vstoupil do Hitlerovy strany a zároveň začal stranu finančně podporovat.

Göringovy slabosti  – morfium a sběratelství umění 

Mnichovský pochod – 8. listopadu 1923 se nacisté snažili převzít moc mnichovským pochodem, při kterém se nejenom nepovedlo převzít moc, ale Göring byl postřelen. Azyl mu tehdy poskytla starší židovská rodina. Zranění bylo velmi bolestivé, skončil ilegálně v Rakousku, kde dostal proti bolestem morfium. Právě zde se zrodila jeho závislost na morfiu, která trvala celý život. 

I Göring měl své slabosti – byl vášnivý sběratel obrazů, soch a dalších starožitností. Nejvíce ho nadchnul obraz od Leonarda da Vinciho Poslední večeře. 

Nahoru šel i díky penězům

Jeho vzestup v nacistické hierarchii byl rychlý, mimo jiné i proto, že sponzoroval Hitlerovu stranu. V první polovině 30. let byl zvolen předsedou říšského parlamentu, stál u zrodu neblaze proslulé tajné policie – gestapa – a byl jmenován ministrem letectví. Nebylo tudíž divu, že se těšil pověsti druhého nejmocnějšího muže Třetí říše.

Coby vrchní velitel Lutwaffe měl Göring nezanedbatelný podíl na počátečních úspěších bleskové války. Už v době triumfů se ale mezi ním a nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem projevovaly názorové neshody ohledně dalšího vedení války. Göring se stavěl zejména proti plánu zaútočit na Sovětský svaz, na což podle jeho názoru nebylo Německo připravené.

Život si vzal sám 

Nevraživost mezi oběma nacistickými prominenty vyvrcholila na samém sklonku války. Hitlerovi, jenž se nacházel v beznadějně obklíčeném Berlíně, poslal Göring 23. dubna 1945 telegram, v němž mu navrhl, že převezme velení, Hitler jej následně obvinil ze zrady a zbavil všech funkcí. Po vůdcově smrti se v Německu rozpoutal boj o vládu nad zničeným Německem, novým vůdcem se stal Dönitz. Göring tou dobou už věděl, že se blíží konec války, a užíval si s ženou a dcerkou v horské vile na Obersalzbergu. Odtud se dostal až před válečný soud v Norimberku, jenž nad ním vynesl trest smrti oběšením. Vykonání trestu smrti ale unikl, život si vzal sám. 

Göring byl při Norimberském procesu vůdčí osobností. Snažil se koordinovat obhajobu, své obhajobě na rozdíl například od Karla Dönitze věnoval značnou pozornost. Snažil se ukázat jako muž, který měl zásluhy za meziválečné hospodářské oživení Německa a snažil se dokazovat, že neměl se zločiny Adolfa Hitlera nic společného. Vězeňskému psychoanalytikovi se Göring svěřil, že raději zemře jako mučedník než jako zrádce. 

Hermann Göring u Norimberského procesu
Zdroj: ČT24/Wikipedia

Ve své samotě se Göring upínal téměř blouznivě ke své dceři a manželce. Edda Göringová vzpomíná, že svého otce směla navštívit poprvé po 16 měsících vězení 17. září 1946. Při své jediné návštěvě stála Edda na židli, aby na otce lépe viděla, a recitovala mu balady a básně, které se k této příležitosti naučila. Hermann Göring na druhé straně skla bez zábran plakal. 

Patnáct dní po tomto setkání vynesl Norimberský tribunál rozsudek. Za zneužívání nucené práce zajatců, za jeho nekritický přístup ke koncentračním táborům a konečnému řešení byl odsouzen k trestu smrti. Jeho obhájce žádal, aby Göring nebyl pověšen, ale zastřelen popravčí četou, ale žádost byla zamítnuta. Hermann Göring se nakonec otrávil jedem – použil schovanou kapsli s kyanidem a spáchal tak sebevraždu.   

Nevyřešenou záhadou zůstává, jak se Göring k ampuli s jedem dostal. Nejvíce podezřelý je americký poručík Jack G. Wheelis, který se s Göringem ve vězení přátelil a pomáhal mu pašovat dopisy pro Eddu a Emmy. Edda Göringová při rozhovoru s autorem knihy „Hitlerovy děti. Synové a dcery pohlavárů Třetí říše o sobě a svých otcích“ zřejmě nechtěně prozradila, že bude do smrti vděčná tomu muži, který to pro rodinu udělal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

EU zpřísní protiruské sankce, pokud se do týdne nepokročí k míru, hrozí Merz

Evropská unie zpřísní protiruské sankce, pokud do konce týdne nepokročí jednání o ukončení války na Ukrajině, řekl v úterý německý kancléř Friedrich Merz. Podle něj je na tahu v jednáních o konci války výhradně Rusko. Případné nové sankce proti režimu Vladimira Putina by se týkaly energetického sektoru a finančního trhu. Představitelé EU hrozili jejich zpřísněním už v případě, že Rusko nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří, které mělo začít platit od pondělí.
před 38 mminutami

Albánský premiér Rama míří k jasnému vítězství ve volbách

Albánský premiér Edi Rama se nejspíše počtvrté stane premiérem. Po sečtení 94 procent okrsků to naznačují výsledky z nedělních parlamentních voleb, v nichž jeho Socialistická strana (PS) zatím získala 52 procent hlasů, zatímco opoziční Demokratická strana (PD) 34 procent. Napsala to agentura Reuters.
před 2 hhodinami

Trump zahájil návštěvu trojice zemí Perského zálivu

Americký prezident Donald Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje cestu po třech zemích Perského zálivu: Saúdské Arábii, Kataru a Spojených arabských emirátech. Cílem jeho návštěvy jsou zejména obchodní dohody a jednání o obřích investicích těchto bohatých ropných zemí do americké ekonomiky. Očekává se ale i jednání o válce v Pásmu Gazy, v níž se Washington s Katarem a Egyptem snaží zprostředkovat příměří, či rozhovory o Íránu nebo Sýrii. Trump avizoval „převratné“ oznámení.
10:30Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Britská policie zadržela podezřelého ze zapálení domu premiéra Starmera

Britská policie zadržela v úterý nad ránem muže podezřelého ze založení požáru v londýnském domě, který patří premiéru Keiru Starmerovi. Policisté z protiteroristického oddělení vyšetřují jednadvacetiletého muže kvůli podezření ze žhářství s úmyslem ohrozit život, informují agentury. Starmer bydlel v domě v severolondýnské čtvrti Camden do chvíle, než se loni v červenci stal ministerským předsedou a přestěhoval se do premiérského bytu v Downing Street 10.
před 3 hhodinami

Japonští „kravaťáci“ sdílí radost z roztleskávání

Mění činnost, dresscode však ne. Členové japonské akrobatické skupiny Cheer Re-Man’s přes týden pracují v kancelářích, po víkendech se ale scházejí u netradičního koníčku – roztleskávání. Svou vášeň sdílí i s ostatními, když nedávno úspěšně působili v britské talentové soutěži nebo při veřejném vystoupení v Tokiu.
před 3 hhodinami

Kandidátku na starostku na jihu Mexika v přímém přenosu zastřelili

V mexickém státě Veracruz zastřelili během volební kampaně kandidátku na starostku a tři další lidi. Útok se stal v neděli a v pondělí ho potvrdila i mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová, podle níž zatím není jasný motiv činu. Zavražděná kandidátka patřila k vládní straně Morena. Podle agentury AP jde už o druhého zavražděného kandidáta před červnovými volbami ve státě Veracruz.
před 4 hhodinami

Boje mezi ozbrojenými skupinami v Libyi si vyžádaly šest obětí

V libyjském hlavním městě Tripolisu v noci na úterý vypukly násilné střety mezi znepřátelenými ozbrojenými skupinami, kvůli kterým zemřelo šest lidí. Stalo se tak poté, co se rozšířily zprávy o zabití vůdce jedné z nich, uvedla agentura AFP.
06:02Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Německo zakázalo spolek odpůrců republiky

Německý ministr vnitra Alexander Dobrindt v úterý zakázal spolek Království Německo (Königreich Deutschland), který byl největším sdružením takzvaných říšských občanů v Německu. V tiskové zprávě o tom v úterý informovalo německé ministerstvo vnitra. Policie podnikla v této souvislosti ráno razie v sedmi spolkových zemích a zadržela čtyři lidi. Říšští občané odmítají uznávat existenci spolkové republiky.
před 6 hhodinami
Načítání...