Den, kdy se nebeský klid změnil v masakr. Zásah proti protestům v Pekingu připomíná výstava v Senátu 24. 7. 2019 | Zdroj: AFP, Sinopsis
V senátní Valdštejnské zahradě si mohou návštěvníci do konce srpna prohlédnout výstavu, která připomíná krvavé potlačení protirežimních demonstrací v Pekingu 4. června 1989. Zahrnuje více než 40 unikátních fotografií, které během protestů na náměstí Tchien-an-men pořídili zahraniční novináři. Tyto dokumentární snímky není možné nikde v Číně veřejně vystavovat. Ze Senátu se expozice přesune do Ostravy, Olomouce a do Plzně. V listopadu se vrátí do Prahy.
Výstava fotografií „Masakr na náměstí Nebeského klidu 1989“ ve Valdštejnské zahradě
Výběr fotografií z výstavy „Masakr na náměstí Nebeského klidu 1989“ ve Valdštejnské zahradě.
Poprvé se studenti sešli na náměstí Tchien-an-men (náměstí Nebeského klidu) 15. dubna, aby uctili památku bývalého proreformního generálního tajemníka Komunistické strany Číny Chu Jao-panga.
Vzpomínkové akce postupně přerostly v protesty.
Protesty trvaly dlouho, a tak studenti začali na náměstí Tchien-an-men budovat stanové město.
Hladovku studenti vyhlásili 13. května, dva dny před dlouho očekávanou oficiální návštěvou Michaila Gorbačova v Číně.
Vláda mobilizovala čtvrt milionu vojáků. Lidé postavili v ulicích zátarasy, aby zabránili armádě v postupu městem.
Na konci května byla na náměstí Tchien-an-men vztyčena deset metrů vysoká socha Bohyně demokracie.
V novinách vyšla výzva ke studentům, aby opustili náměstí a ukončili demonstrace.
Studentské hnutí získalo podporu široké veřejnosti, když 17. a 18. května do ulic vyšlo milion lidí. K protestujícím se přidali například dělníci, vojáci, policisté i zaměstnanci státní televize.
Stanné právo bylo vyhlášeno 20. května, protestující byli označeni za nástroj zahraničních nepřátelských sil a jistých stranických elementů, které prosazují svůj vlastní prospěch.
Večer 3. června státní televize odvysílala varování občanům, aby nevycházeli ven, avšak davy lidí se stejně jako před dvěma týdny vydaly do ulic.
Během konfrontace byly zraněny nebo zabity tisíce osob. Oficiální zdroje nikdy číslo nezveřejnily.
Náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men) vojáci obsadili ráno 4. června, avšak srážky mezi armádou a civilisty pokračovaly ještě několik následujících dnů.
Následovaly politické čistky. Liberální členové vedení komunistické strany byli odstaveni od moci, vůdcové demonstrací uvězněni.
Fotografie z výstavy ve Valdštejnské zahradě.