Záchranná služba řízená poslancem za ANO nakoupila kamery u firmy spolustraníka

2 minuty
Záchranná služba řízená poslancem ANO nakoupila kamery u firmy spolustraníka
Zdroj: ČT24

Nákup kamer do sanitek Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Královéhradeckého kraje budí pochybnosti. Její ředitel, poslanec hnutí ANO Jiří Mašek, svěřil veřejnou zakázku firmě jiného poslance hnutí ANO a krajského zastupitele Petra Sadovského. Ten krátce po podpisu smlouvy z firmy ACT CZ z Dobrušky odešel.

Záchranná služba kraje vedená ředitelem Maškem nakoupila od firmy kolegy Sadovského ACT CZ z Dobrušky celkem 50 kamer za 300 tisíc korun. „Provedli jsme standardní poptávkové řízení, v rámci něhož jsme oslovili čtyři firmy. Nejefektivnější a nejlevnější byla právě tato zmiňovaná firma ACT CZ,“ tvrdí mluvčí ZZS Královéhradeckého kraje Ivo Novák. Jaké další firmy kraj oslovil, odmítá komentovat.

Smlouvu obě strany podepsaly loni 14. a 18. prosince. Den po podpisu kontraktu, tedy 19. prosince loňského roku, poslanec Petr Sadovský svoji firmu ACT CZ jako společník i jednatel oficiálně opustil.

„Je možné, že tam jsou otazníky, ale já na tom nevidím nic špatného, protože jsme poslali nabídku a vyhráli jsme ji,“ prohlásil poslanec, zastupitel kraje a místostarosta Dobrušky Petr Sadovský (ANO).

Poslanec Mašek rozhovor odmítl

Poslanec Mašek, který bude ředitelem záchranné služby do konce února, nejprve slíbil České televizi vyjádření. Když za ním redaktor podle domluvy přijel, rozhovor odmítl. Firmě ACT CZ v současnosti běží lhůta 90 dnů pro dodání kamer.

Zástupci kraje princip kontraktu, kdy organizace řízená poslancem nakupuje u firmy  jeho spolustraníka, kritizují. „To je samozřejmě věc nepředstavitelná a určitě by tento princip neměl být uzancí, že se takto naše záchranná služba bude chovat do budoucna,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

Kritika zní i ze strany nevládní organizace Transparency International, která mapuje stav korupce v Česku. „Ten případ na mě působí jako malá domů mezi kolegy, je to střet zájmů evidentní, do očí bijící, narušuje to důvěru veřejnosti v to, že kraj hospodaří dobře,“ komentuje kauzu ředitel Transparency International David Ondráčka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hvězdárna ve Valašském Meziříčí se rozrostla. Má nové centrum i dalekohled

Hvězdárna ve Valašském Meziříčí se po více než šedesáti letech dočkala významného rozšíření. Její součástí je nové kulturní a kreativní centrum za více než osmdesát milionů korun. Zásadního vylepšení se dočkalo také vybavení původních budov. K půl století starému hlavnímu dalekohledu přibyl nový, výkonnější. Vedení hvězdárny navíc podepsalo smlouvu o spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně na vesmírných projektech. Zájemci, kteří si rozšířený areál chtějí prohlédnout, mají první příležitost v sobotu dopoledne.
před 4 hhodinami

V Divadle Petra Bezruče se hraje fotbal

V ostravském Divadle Petra Bezruče zní baníkovské chorály i tradiční fanouškovský pozdrav. Nová autorská inscenace Baníček, ale, ale, ale uměleckého šéfa souboru Jana Holce spojuje totiž divadelní prostředí a fotbalovou vášeň.
před 6 hhodinami

Ložisko u Zlatých Hor podle průzkumu skrývá skoro jedenáct tun zlata

Ložisko v okolí Zlatých Hor na Jesenicku podle výsledků nového průzkumu, který zveřejnil státní podnik Diamo, skrývá zásoby skoro 11 tun zlata, pětinásobek původních propočtů. Hodnota naleziště činí bezmála 30 miliard korun, vytěžit ale kvůli rentabilitě dobývání půjde pouze část. Celkem se pod českým územím podle údajů České geologické služby nachází více než 77 tun ekonomicky dostupných zásob zlata.
před 6 hhodinami

Při průzkumu D55 u Přerova našli archeologové pozůstatky pravěkých vesnic

Pozůstatky několika pravěkých osad, ale i významné nálezy staré až sedm tisíc let objevili archeologové při výzkumu před stavbou dálnice D55 mezi Kokory a Přerovem. Výzkum, který navazuje na skrývky ornice, odhalil přes tři sta archeologických objektů z období od mladší doby kamenné až po dobu železnou. Mezi nejzajímavější nálezy patří rozsáhlý takzvaný hliník ze střední doby bronzové a celý půdorys neolitické stavby, informoval Marek Kalábek z Archeologického centra Olomouc. Stavba druhé části této dálnice by měla začít příští rok.
před 9 hhodinami

Soud kvůli pochybení volební komise v Blansku podá trestní oznámení

Nejvyšší správní soud (NSS) už vyřídil všechny volební stížnosti, které obdržel po volbách do Poslanecké sněmovny. Žádné nevyhověl, výsledek voleb je tak potvrzený. Soud zjistil chyby při sčítání hlasů v okrsku 28 v Blansku. Komise ubrala hlavně Pirátům, přidala hnutí ANO. Výsledek voleb to neovlivnilo, NSS tedy nezasáhl, rozhodl se však podat trestní oznámení kvůli maření přípravy a průběhu voleb.
10:55Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Žalobce poslal k soudu ženu, kterou viní z poškození desítek aut

Okresní státní zástupce obžaloval ženu, která loni v Českém Krumlově měla poškodit téměř stovku aut. Viní ji z pokračujícího přečinu poškození cizí věci, zjistila ČT. Obviněná žena vozidlům ulamovala zrcátka a ryla do laku. Podle policie způsobila škodu za téměř půl milionu korun. V případě odsouzení ženě hrozí až rok za mřížemi.
před 11 hhodinami

Filmová Mezipatra přinesou queer témata do Prahy i Brna

V Praze a následně v Brně se opět uskuteční queer filmový festival Mezipatra. Letošním ročníkem, který startuje 6. listopadu, prostupují témata bezpečí a soudržnosti.
před 12 hhodinami

Výjimečný případ odvahy. Dvojice rybářů zachránila tři lidi z hořících buněk

Rybáři ve Veselí nad Moravou prokázali výjimečnou odvahu, když nezaváhali a zachránili z hořících unimobuněk tři muže. Dva ze zachráněných zůstávají v nemocnici – mají popáleniny až na dvaceti procentech těla. Co bylo příčinou požáru, hasiči stále vyšetřují.
před 15 hhodinami
Načítání...