Za nákup lékárniček do vojenských vozů padla podmínka

Kroměříž - Roční podmíněný trest uložil soud bývalému veliteli Základny zdravotnického materiálu v Bystřici pod Hostýnem Jiřímu Pláškovi. Ten se zpovídal z nákupu autolékárniček pro armádní vozidla. Čtyřiapadesátiletý voják údajně potvrdil jejich převzetí, lékárničky a k tomu i defibrilátory byly však dodány se zpožděním. Obviněný tak podle státního zástupce ošidil stát o smluvní pokutu za prodlení ve výši 362 tisíc korun. Plášek u soudu připustil porušení armádních předpisů, trestný čin prý ale nespáchal.

Na počátku případu stála zakázka za zhruba 15 milionů korun, kterou na nákup zdravotnického materiálu vypsalo Ministerstvo obrany. Byl vybrán dodavatel a podepsána smlouva. Materiál měl do 30. listopadu loňského roku převzít na bystřické základně její velitel. „Z celkem více než sta položek bylo dodáno vše až na dva druhy lékárniček a defibrilátory. Nedodané zboží za 9,8 milionu korun však tvořilo dvě třetiny zakázky,“ upozornil státní zástupce Pavel Pukovec.

Celkem šlo o pět a půl tisíce kusů lékárniček do osobních automobilů, z nichž jedna stála asi 880 korun, tři tisíce kusů lékárniček do nákladních vozidel, jedna asi za 1 260 Kč, a 30 defibrilátorů po 40 tisících korunách za kus. Firma je nepřivezla najednou, ale postupně s poslední dodávkou 20. ledna letošního roku, tedy 48 dnů po termínu. „Obviněný přesto podepsal předávací protokol a zahájil fiktivní reklamační řízení. Umožnil tak pozdější dodávku materiálu,“ přiblížil Pukovec.

Jiří Plášek
Zdroj: ČT24

Jiří Plášek se hájí tím, že byl pod velkým tlakem. O zakázce se podle svých slov dozvěděl den před uskutečněním dodávky. „Devadesát procent dodávky dorazilo včas. Museli jsme autolékárničkami vybavit všechna vozidla Armády České republiky, protože od nového roku platila nová pravidla silničního provozu s novými lékárničkami. Dohodli jsme se s kolegy na převzetí dodávky, aby zakázka nepropadla. Tím by armáda ztratila celou zakázku za 15 milionů korun. Zbytek zakázky měl být dodán poloviny ledna 2012,“ vysvětloval svůj postup před soudem Jiří Plášek.

Policie prověřuje i další případy

Pražská firma, která byla dodavatelem zakázky, podle státního zástupce v průběhu trestního řízení smluvní pokutu sama dobrovolně uhradila. Trestní oznámení ve věci podala loni v červnu Inspekce ministra obrany. Ta od ledna vyšetřovala také zadávání dalších zakázek na bystřické základně. Ministr obrany Alexandr Vondra tehdy uvedl, že čtyři společnosti reprezentované dvěma dodavateli zde získaly jen za roky 2009 až 2010 zakázky ve výši 51 milionů korun. Vyšetřování v této věci stále neskončilo.

Policie kromě toho také prověřuje údajné zneužívání prostor zámečku v Bystřici, kde základna sídlí. Plášek je prý dával bezplatně k dispozici svým známým a přátelům na různé oslavy. Vysvětloval to tím, že se snažil svým lidem kompenzovat často náročnou službu. Ani prověřování této kauzy není dosud uzavřeno. Plášek stál v čele základny od roku 1994, zproštěn funkce byl loni v lednu.

Telefonát Josefa Kvasničky (zdroj: ČT24)