Z vraždy muže nalezeného v Lázních Bělohrad policie obvinila manželský pár

Z vraždy padesátiletého muže, jehož tělo bylo nalezeno 14. srpna na poli u Lázní Bělohrad na Jičínsku, policie obvinila manželský pár ze Semilska. Muže z Prahy manželé podle kriminalistů zastřelili, poté mu ukradli několik desítek tisíc korun. V případě odsouzení dvojici hrozí až výjimečný trest, uvedla policie. Okresní soud v Jičíně odpoledne na oba obviněné uvalil vazbu.

Devětadvacetiletý podezřelý a jeho šestadvacetiletá manželka se k činu při výslechu doznali. Zbraň použitou k vraždě drželi nelegálně. „Jednalo se o promyšlenou loupežnou vraždu,“ řekl vyšetřovatel Michal Hynek. Dodal, že manželé jsou obviněni také z nedovoleného ozbrojování.

Manželský pár se k činu podle kriminalistů rozhodl kvůli tíživé finanční situaci v rodině. O své oběti manželé podle kriminalistů předem věděli, že muž jako sběratel bude mít zájem o fiktivně nabídnuté věci a bude mít u sebe peníze. Proto jej pod záminkou prodeje věcí vylákali do svého auta. Čin se stal v autě za jízdy poblíž místa, kde se později našlo tělo. Jak uvedl vyšetřovatel Hynek, muž řídil a žena střílela.

Pistoli použitou k vraždě i auto policisté zajistili. Manželé měli v držení i další zbraně jako zbraň malé ráže, nože či plynové pistole. I proto jejich zadržení v úterý 5. září ráno provedla zásahová jednotka. Obviněný muž byl podle policie v minulosti trestán za násilné činy. 

Další Stodolovi? Zřejmě ne, říkají detektivové

Mrtvolu našel svědek v kukuřičném poli v místní části Nad Remízkem v lokalitě Horní Nová Ves. Tělo bylo vzhledem k teplému počasí již ve značném stadiu rozkladu. Totožnost mrtvého policisté zjistili až podle rozboru DNA a pomocí daktyloskopie, tedy otisků prstů.

V závěru srpna policie při vyšetřování vraždy požádala o pomoc veřejnost. Zveřejnila popis hledaného svědka, který na místě nálezu těla byl. Dnes policisté potvrdili, že hledaným byl pachatel.

Policie prověřuje, zda manželský pár nemá na svědomí i jinou trestnou činnost. Podle detektivů by se však neměl opakovat případ manželů Stodolových, kteří v letech 2001 až 2003 ze zištných důvodů zavraždili osm lidí. „V tuto chvíli nemáme takové indicie, abychom se mohli domnívat, že tam je nějaká další neobjasněná vražda,“ uvedl Hynek. 

V polovině srpna se v Lázních Bělohrad stala také trojnásobná vražda. Z vraždy dvou žen a dvouletého dítěte policie obvinila devětadvacetiletého muže. V případě prokázání viny mu hrozí až doživotí. Podle kriminalistů nemá trojnásobná vražda s případem muže nalezeného v kukuřičném poli žádnou souvislost.