Plzeňané budou nejspíše hlasovat o stavbě nového obchodního centra

Plzeň - Aktivisté vystupující od roku 2010 proti stavbě obřího obchodního centra Corso v centru Plzně předali dnes magistrátu podpisy nutné k vyhlášení referenda. Od října jich sesbírali od dospělých Plzeňanů 14 768, což je o 1 300 více než zákonem dané minimum pro konání místního referenda. Přípravný výbor stavbu odmítá a na místě zbouraného domu kultury prosazuje park. Referendum navrhuje spojit s podzimními krajskými volbami 12. a 13 října, čímž sníží i náklady na jeho konání.

Podle zástupkyně sdružení Plzeňané Barbory Ottové vyjadřovala většina oslovených lidí proti plánované stavbě odpor a velké obchodní centrum nedaleko muzea a náměstí nechtějí. „My také chceme, aby dané území bylo zastavěno, ale něčím rozumnějším než je obrovská montovaná nákupní hala,“ vysvětlil postoj iniciátorů petice Martin Marek.

Lidé budou v referendu schvalovat, zda má radnice podniknout všechny kroky, aby nevzniklo obchodní zařízení a zda má bezodkladně schválit změnu územního plánu plochy na urbanistickou zeleň. „Jde o největší podpisovou akci v historii města a zastupitelé už nebudou moci ignorovat své občany. Referendum si přeje více voličů, než kolik volilo jednotlivé strany velké koalice ODS a ČSSD na plzeňské radnici. Půjde o první referendum ve velkém českém městě,“ uvedl jeden z iniciátorů petice Martin Marek.

Rozhovor s Martinem Markem a Dominikem Tomáškem (zdroj: ČT24)

Pokud bude referendum úspěšné, budou moci rozhodovat o budoucí podobě středu města u řeky Radbuzy sami. Po dnešním předání téměř čtyř kilogramů podpisových archů může radnice do 15 dnů návrh vrátit kvůli nedostatku podpisů. V opačném případě musí první městské zastupitelstvo 6. září stanovit do 90 dnů termín referenda. Pokud by ho nevyhlásilo, rozhodne do 15 dnů krajský soud. Plebiscit bude platný, když k němu přijde nejméně 35 procent voličů. Bude úspěšný, pokud se jich přes 50 procent rozhodne ve prospěch návrhu. Pro zastupitelstvo by pak byl právně závazný. O změně plochy pro zeleň na něco jiného by pak mohlo rozhodnout opět pouze referendum. Město může podle Marka bojovat proti stavbě tím, že neprodá zbylé pozemky, které Corso potřebuje, připraví regulační plán, změní územní plán nebo vyhlásí stavební uzávěru.

Dům Corso Americká s obchody, kancelářemi, byty i prostory pro volný čas chce za 2,5 miliardy korun postavit česká developerská firma Amádeus Real. O územní rozhodnutí zatím nepožádala. O kontroverzní stavbě se v Plzni diskutuje od listopadu 2009, kdy investor zveřejnil záměr v dokumentaci EIA. Pak vznikla petice proti stavbě, kterou do června 2011 stvrdilo 9 200 Plzeňanů. Radnice vyhlásila na místo architektonickou soutěž, ale nakonec ji zrušila. Nezahájila změnu územního plánu požadovanou aktivisty. Důvodem byl podle města fakt, že investor už byl s přípravou Corsa daleko.