Lesy v plamenech. Hasiči zápasí s požáry u Rakovníka i Boleslavi

Středočeští hasiči se potýkají hned se dvěma rozsáhlými lesními požáry. Už od pondělka hoří sto hektarů lesů a polí u obce Olešná nedaleko Rakovníka, kvůli vyprahlé krajině se požár dosud nepodařilo plně uhasit, hasiči už ho však mají pod kontrolou. V úterý dopoledne pak vzplál les také v Příhrazských skalách nedaleko Mladé Boleslavi.

Rakovnicko: Oheň v kořenech stromů

Proti požáru lesa a pole u Olešné na Rakovnicku bojuje více než padesát jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Na místě stojí 65 cisteren a pomáhá i hasičský vrtulník. Oheň se podle všeho sice nerozšiřuje, ve vyprahlé půdě ale zachvátil i kořeny stromů. „Největší problém nám dělá počasí, vysoké teploty jsou fyzická zátěž pro zasahující hasiče. Problém je i zvedající se vítr, který může rozfoukat ohniska, a to, že se požár šíří i kořenovým systémem,“ uvádí velitel zásahu Lukáš Popp. Požár se sice hasičům podařilo lokalizovat, stále ale prolévají zem vodou, aby se požár dále nešířil kořenovým systémem stromů.

Příčinou požáru je mechanická závada na kombajnu, který sekal poblíž lesa. „Cizí předmět se zřejmě dostal do žací lišty kombajnu, vznikla jiskra a začalo hořet pole a následně les,“ řekl mluvčí středočeských hasičů. Ti obdrželi hlášení o požáru v pondělí po čtvrté hodině odpolední. Vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu, zasažené území rozdělili na čtyři úseky a přivolali na pomoc kolegy z dalších čtyř krajů.

Požár u Olešné je zřejmě největším lesním požárem v České republice v letošním roce a jedním z nejrozsáhlejších v posledních letech; asi největším lesním požárem v Česku nejméně za posledních deset let byl požár u Bzence na Hodonínsku, v oblasti zvané Moravská Sahara, na jaře 2012. Oheň tehdy zničil zhruba 165 hektarů lesa a státní firmě Lesy ČR vznikla škoda 27 milionů korun. Příčinu vzniku požáru se policistům nepodařilo odhalit.

Mladoboleslavsko: Požár v Příhrazských skalách

Hasiči od úterního dopoledne likvidují lesní požár v Příhrazských skalách na Mladoboleslavsku. Vypukl u obce Branžež nedaleko Mnichova Hradiště před jedenáctou hodinou. Na místě je vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Informaci ČT potvrdil mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda s tím, že na místě zasahuje vrtulník a o pomoc byli požádáni i hasiči z Libereckého kraje. Rozsah ani příčinu požáru mluvčí nedokázal sdělit. Podle serveru Požáry.cz jde o rozsáhlý požár.

Ve Středočeském kraji se kvůli dlouhotrvajícímu suchu nesmějí rozdělávat ohně. Platí zákaz kouření a rozdělávání otevřeného ohně na místech, kde se plameny mohou rozšířit, zákaz pálení suché trávy, plevele či větví na volném prostranství, zejména v blízkosti porostů a polí s obilovinami či pícninami, a klestí a kůry v lesích.

Zakázány jsou také jízdy parních lokomotiv bez přijatých protipožárních opatření či táboření mimo vyhrazené prostory. Motoristé nesmějí zajíždět do lesů a na polní cesty, výjimku mají vlastníci a uživatelé lesních a zemědělských pozemků při jejich obhospodařování.

Hořelo také pole na Klatovsku

Hořelo také zhruba deset hektarů pole u Malého Boru na Klatovsku. Hasiči požár zlikvidovali zhruba po dvou hodinách. Na místě zasahovalo asi 30 hasičů. Zemědělci celé zasažené území oborali a oheň už se díky tomu dále nerozšířil. Zasaženou plochu hasiči dále prolévají a místní dobrovolné jednotky ji budou hlídat celou noc. Na poli ještě bylo obilí, škoda se proto bude pohybovat minimálně ve stovkách tisíc korun.

Bez komentáře: Požár lesa na Rakovnicku (zdroj: ČT24)