Další rozsudek v kauze varhan: Za podvod při jejich stavbě padly tři roky vězení

Za dotační podvod při stavbě varhan a za daňové delikty poslal Krajský soud v Hradci Králové varhanáře Vladimíra Grygara na tři roky do vězení. Rozsudek není pravomocný.

Hradecký soud se případem zabýval potřetí, předchozí verdikty zrušil Vrchní soud v Praze. Varhany za 18 milionů korun měly být podle původních plánů dokončeny na konci roku 2006. „Peníze, které byly určeny jako dotace na stavbu varhan, byly použity k jiném účelům,“ řekl při zdůvodnění verdiktu předseda senátu Jiří Vacek. Za daňové podvody již přitom Grygara potrestal podmínkou prostějovský soud.

Výše škody není jasná

Podle soudu Grygar dotaci využil například na splácení dluhů či opravy pronajaté fary. Soud svým verdiktem odkázal poškozenou královéhradeckou radnici s nárokem na náhradu škody na řízení ve věcech občanskoprávních. „Nelze přesně určit, kolik času a peněz do stavby obžalovaný investoval, a tím není možné prokázat výši škody,“ řekl Vacek.

Grygar řekl, že se k rozsudku vyjadřovat nebude. Jeho obhájce Přemysl Pechlát uvedl, že rozsudek hradeckého soudu je z jeho pohledu neaktuální, protože rozsudek prostějovského soudu za daňové delikty zrušil Nejvyšší soud, což hradecký soud při ukládání souhrnného trestu nezohlednil.

„V tuto chvíli z našeho pohledu není rozhodnutí soudu relevantní a budeme podávat odvolání a je evidentní, že opět tento rozsudek bude rušen a pravděpodobně se budeme do Hradce Králové po nějaké době znovu vracet,“ řekl Pechlát.

Obhájce také tvrdí, že při výrobě varhan pro hradeckou filharmonii žádná škoda nevznikla. „V tomto směru nám dal soud za pravdu, dnes jsme poprvé slyšeli, že žádná škoda způsobená nebyla. My jsme samozřejmě rádi, a tím pádem máme za to, že by neměl být ukládán žádný trest,“ řekl Pechlát.

Předchozí rozsudky: zproštěn obžaloby i podmínka

Královéhradecký soud již dříve uložil Grygarovi tříleté vězení s podmíněným odkladem na pět let, současně měl podle předchozího rozsudku také nahradit škodu 5,3 milionu korun.

Předtím soud Grygara zprostil obžaloby, protože se nepodařilo prokázat, že peníze z dotace použil v rozporu se smlouvou. Grygar podle obžaloby v roce 2006 použil k jinému účelu dotaci šest milionů korun. Podle původního posudku použil na stavbu varhan zhruba 600 tisíc korun. Naopak Grygar se od začátku hájil tím, že varhany vyrábět začal a že soudní znalci nevzali v úvahu i náročné přípravy a hodnotu samotné práce.

Od roku 2008 usiluje o vybudování varhan Nadační fond Varhany pro Filharmonii Hradec Králové. Podle původních odhadů by měly varhany stát zhruba 14 milionů korun bez DPH. Nové mistrovské koncertní varhany by měly být umístěné po obou stranách jevištních portálů, měly by mít 3481 píšťal, největší má být 560 centimetrů dlouhá, nejmenší pouze dva centimetry. „Podstatná část hotového nástroje je již uskladněna v budově Filharmonie Hradec Králové. Stále však je nezbytné získat část prostředků z privátních zdrojů,“ uvedl fond na svém webu.