Do sedmi dalších obcí na jihu Moravy nově zajíždí pojízdná prodejna. Nahrazuje jim chybějící kamenný obchod, kterých loni zaniklo přes tisíc. I letos podle odhadů obchodníků skončí stovky dalších.
Pro pečivo a maso na parkoviště. Pojízdné prodejny zajíždí i tam, kde se potraviny neuživí
Na otevření čekaly Liliana Šmerdová a Libuše Zřídkaveselá v Žernovníku s desetiminutovým předstihem. Ne před zavřenými dveřmi obchodu, ale na parkovišti. „Pro nás staré je opravdu těžké jezdit pro chleba a pro drobné věci do Černé Hory. Auto už není, do toho už bych nesedla, protože v tomhle provoze je to hrozné,“ svěřila se paní Šmerdová.
Kamenný obchod v obci nemají už léta. Pojízdný si vyprosili. „Podívejte se, co je tady lidu. Jsme moc spokojení. Říkali, že sem nikdo nebude chodit. A nakonec sem chodí tolik lidu, že to dál nejde,“ řekla paní Zřídkaveselá.
Žernovník přibyl řidiči na trasu teprve letos, každý čtvrtek odtud odváží tržbu kolem dvou tisíc. Ne všude je to ale tolik. „Stává se i opak, že se nám nevyplatí někam zajíždět, a v té chvíli měníme trasu taky,“ uvedla Renata Brychtová z obchodní sítě Matějovo pekařství.
Dodávka tohoto pekařství nahrazuje obchod 44 obcím. Malých prodejen, hlavně těch vesnických, jen loni zanikla tisícovka. Kamenné řeznictví v Blažovicích už dřív zavřel i Petr Dohnálek. Maso taky naložil do dodávky. Pět tun, které týdně rozveze do padesátky obcí, uživí jeho i šest dalších zaměstnanců.
„Už jsme se rozrostli, že už dál růst nechceme. Už to stačí. Prostě budeme dělat jenom to, co máme teď a už to stačí. Protože práce už je tolik, že už se nedá zvládat,“ vysvětlil Dohnálek. Díky tomu, že přijede lidem až ke dveřím, se mu daří i přesto, že na malé prodejny spoléhá stále méně Čechů. Z devadesáti procent nakupují v těch větších.